Divizia Națională

Milsami Orhei a obținut a cincea victorie consecutivă în Divizia Națională
22 aug. 2021,, 16:00
Milsami Orhei a obținut a cincea victorie consecutivă în Divizia NaționalăMilsami Orhei este de neoprit în actuala ediție a Diviziei Naționale. "Vulturii roșii" au obținut a cincea victorie consecutivă în campionat. De această dată, Milsami s-a impus pe teren propriu în fața formației Dinamo-Auto Tiraspol în cea de-a șaptea etapă. Echipa din Orhei a cîștigat partida cu scorul de
DinamoAuto Tiraspol prima victorie în actuala ediţie a Diviziei Naţionale
25 iul. 2021,, 18:00
Dinamo-Auto Tiraspol, prima victorie în actuala ediţie a Diviziei NaţionaleDinamo-Auto Tiraspol a obţinut prima victorie în actuala ediţie a Diviziei Naţionale. Echipa a antrenată de Igor Dobrovolski a învins cu 1-0 pe FC Floreşti în cadrul etape a treia a campionatului. Singurul gol al meciului a fost marcat de fundaşul Andrei Novicov imediat după pauză. "Am spus înainte de m
Începe Divizia Națională la fotbal
30 iun. 2021,, 12:30
Începe Divizia Națională la fotbalÎn sezonul 2021/22 vor participa 8 echipe, care vor juca în 28 de etape: Sheriff Tiraspol, Petrocub Hîncești, Milsami Orhei, Sf.Gheorghe Suruceni, Dinamo-Auto Tiraspol, FC Florești, Zimbru Chișinău, CSF Bălți. Toate partidele din noul sezon vor fi transmise în direct de site-ul fmf.md. De asemenea, grație
Divizia națională la fotbal Programul primelor etape
14 iun. 2021,, 17:30
Divizia națională la fotbal: Programul primelor etapeLuni, 14 iunie, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți a programulului Campionatului Republicii Moldova la fotbal, Divizia Națională, ediția 2021/22. În cea de-a 31-a ediție campionatului, care va începe în zilele de 1 și 2 iulie, vor evolua 8 echipe. Programul primelor 7 etape: Etapa 1 FC
Noua ediție a Diviziei Naționale de fotbal va începe în data de 1 iulie
12 iun. 2021,, 15:00
Noua ediție a Diviziei Naționale de fotbal va începe în data de 1 iulieNoua ediție a Diviziei Naționale de fotbal va începe în data de 1 iulie, iar în competiție vor participa 8 echipe, cu 2 mai puține decât în sezonul precedent. Decizia a fost luată de Comitetul Executiv al Federației Moldovenești de Fotbal. Astfel, formațiile care vor evolua în liga superioară în sezonul ur
Sheriff Tiraspol a cîștigat derbyul etapei a 35a a Diviziei Naționale la fotbal
24 mai. 2021,, 14:15
Sheriff Tiraspol a cîștigat derby-ul etapei a 35-a a Diviziei Naționale la fotbalSheriff a cîștigat pentru prima dată la Hîncești în ultimii patru ani, reușind o victorie la limită în fața lui Petrocub cu 1-0. Meciul a contat pentru etapa a 35-a din Divizia Națională, transmite Noi.md cu referire la IPN. Singurul gol a fost marcat de slovenul Lovro Bizjak, în minutul 75. Petrocub și-a
Zimbru obține a doua victorie la rînd în Divizia Națională de fotbal
28 apr. 2021,, 08:15
Zimbru obține a doua victorie la rînd în Divizia Națională de fotbalZimbru Chișinău a obținut a doua victorie la rînd în Divizia Națională de fotbal. "Galben-verzii" au învins clar pe FC Florești, scor 3-0, într-un meci restanță din cadrul etapei a 26-a a competiției. Saleh Yahaya a deschis repede scorul în minutul 10. Alexei Ciopa a dublat avantajul gazdelor în minutul 53
Sheriff Tiraspol a reușit scorul sezonului în Divizia Națională
17 apr. 2021,, 12:44
Sheriff Tiraspol a reușit scorul sezonului în Divizia NaționalăSheriff Tiraspol a reușit scorul sezonului în Divizia Națională! Liderul clasamentului a surclasat-o pe Speranța Nisporeni cu 10-0, în cea de-a 28-a etapă. "Galben-negrii" au obținut astfel cea mai categorică victorie din actualul sezon fotbalistic. Sheriff a dat start festivalului de goluri, în partida ju
Ploaie de goluri în Divizia Națională la fotbal
12 apr. 2021,, 08:45
Ploaie de goluri în Divizia Națională la fotbal Divizia Națională la fotbal a revenit după o pauză de aproape o lună. În primele trei partide ale etapei a 27-a favoritele au obținut victorii. Liderul Sheriff Tiraspol a dispus de Dacia-Buiucani cu scorul de 4-0, într-un meci disputat la Vadul lui Vodă. "Viespile" au preluat conducerea la finalul primei r
Divizia Națională revine
10 apr. 2021,, 11:15
Divizia Națională revineDivizia Națională revine duminică. Autoritățile au aprobat parțial demersul Federației Moldovenești de Fotbal cu privire la reluarea competițiilor în țara noastră. Astfel, în data de 11 aprilie, se vor disputa primele trei meciuri ale etapei a 27-a a campionatului național de fotbal. Dinamo-Auto Tiraspol v
DaciaBuiucani sa impus în fața formației Speranța Nisporeni
15 mar. 2021,, 08:45
Dacia-Buiucani s-a impus în fața formației Speranța NisporeniDacia-Buiucani a obținut a doua victorie consecutivă în Divizia Națională. Echipa antrenată de Andrei Martin s-a impus în ultimul meci al etapei a 25-a în fața formației Speranța Nisporeni cu scorul de 4-1. Echipa din Capitală a început bine și a marcat chiar în minutul doi prin Vadim Crîcimar. Gazdele și-
Sheriff Tiraspol a învinso pe Milsami Orhei
2 mar. 2021,, 08:45
Sheriff Tiraspol a învins-o pe Milsami OrheiSheriff Tiraspol a obținut o victorie la limită în cel mai important meci al etapei a 23-a a Diviziei Naționale. Echipa antrenată de Iurii Vernidub a învins-o pe Milsami Orhei cu 1-0 în partida disputată la Vadul lui Vodă. Frank Castaneda a marcat singurul gol al întîlnirii, în minutul 81, transmite publik
Divizia națională DinamoAuto Tiraspol o întîlnește pe Sfîntul Gheorghe Suruceni
1 mar. 2021,, 09:45
Divizia națională: Dinamo-Auto Tiraspol o întîlnește pe Sfîntul Gheorghe SuruceniDinamo-Auto Tiraspol și Sfîntul Gheorghe Suruceni se întîlnesc astăzi într-un meci al etapei a XXIII-a a Diviziei Naționale. Partida se va disputa la complexul sportiv Sheriff din Tiraspol (Sala Polivalentă), cu începere de la ora 12.30. Prima dată cele două echipe au jucat un meci direct în Divizia A, pe
Astăzi se reia Divizia Națională
20 feb. 2021,, 15:02
Astăzi se reia Divizia NaționalăDivizia Națională de fotbal se reia astăzi, 20 februarie, cu două meciuri restanță. Liderul Sheriff va primi replica echipei Sfîntul Gheorghe, iar Milsami va juca cu Speranța, la CPSM din Vadul lui Vodă, transmite IPN. Sheriff are un avans de 6 puncte față de Petrocub, care a obținut victorii pe linie î
Divizia națională revine Programul primelor meciuri din acest an
19 feb. 2021,, 17:30
Divizia națională revine! Programul primelor meciuri din acest anPartea a doua a campionatului Moldovei la fotbal, în Divizia Națională, va fi reluată sîmbătă, 20 februarie, cu primele două meciuri. Din cauza măsurilor de prevenire a infecției COVID-19, ambele partide se vor juca fără spectatori. Meci restanță din etapa 21: FC Milsami - CSF Speranța (Vadul lui Vodă, CP
Petrocub Hîncești a lansat o echipă de fete
12 ian. 2021,, 09:31
Petrocub Hîncești a lansat o echipă de fetePetrocub Hîncești este primul club din Divizia Națională care a lansat oficial o echipă de fete. Deocamdată este vorba despre echipa WU-13. La moment, în lot sînt 18 jucătoare, însă procesul de selecție continuă. Fetele se antrenează în satul Buțeni, sub comanda lui Chiril Barcari. În același timp, toate proc
Succes pentru echipa Codru Lozova în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal
25 noi. 2020,, 10:28
Succes pentru echipa Codru Lozova în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal Codru Lozova a spart gheața și a înregistrat primul succes în actuala ediție a Diviziei Naționale de fotbal. S-a întîmplat în etapa a 20-a a Campionatului Moldovei. Gruparea din raionul Strășeni a învins pe teren propriu cu 2-1 pe FC Florești. Oaspeții au deschis scorul în minutul 6 prin Vladimir Covcenco. Re
Sheriff Tiraspol a obținut prima victorie în Divizia Națională
22 noi. 2020,, 12:13
Sheriff Tiraspol a obținut prima victorie în Divizia NaționalăSheriff Tiraspol a obținut prima victorie în Divizia Națională după o pauză de aproape o lună. "Galben-negrii" au dispus de Speranța Nisporeni cu scorul de 3-0 în etapa a 19-a. Internaționalul moldovean, Veaceslav Posmac a marcat primul gol al partidei jucate aseară la Tiraspol în minutul 5. Gazdele s-au dezl
Milsami a obținut o nouă victorie
21 oct. 2020,, 18:14
Milsami a obținut o nouă victorieMilsami se menține pe podium și după etapa a 15-a din Divizia Națională. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a dispus de Zimbru, cu 2-0, transmite IPN. Ambele goluri au fost marcate de atacantul Artiom Puntus, în minutele 44 și 50. „Am obținut o victorie meritată pentru că am demonstrat un fotbal mai bun”, a
Milsami Orhei a obținut a șaptea victorie în Divizia Națională de fotbal
27 sep. 2020,, 15:02
Milsami Orhei a obținut a șaptea victorie în Divizia Națională de fotbalMilsami Orhei continuă marșul triumfal în Divizia Națională de fotbal ! "Vulturii roșii" au obținut a șaptea victorie consecutivă în această ediție de campionat. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin s-a impus de această dată în fața formației Speranța Nisporeni cu scorul de 1-0. Golul victoriei a fost marcat
Milsami a urcat pe locul 2 în Divizia Națională
23 sep. 2020,, 15:15
Milsami a urcat pe locul 2 în Divizia NaționalăMilsami are șase victorii consecutive în Divizia Națională. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a urcat pe locul 2 după ce a învins-o pe teren propriu pe Dacia-Buiucani, cu 2-0, transmite IPN. Dragan a transformat penalty-ul din minutul 69, iar Nazar a stabilit scorul final în ultimul minut. „A fost un meci
Codru Lozova a obținut primul egal în Divizia Națională
21 sep. 2020,, 09:15
Codru Lozova a obținut primul egal în Divizia NaționalăLa doar trei zile după meciul cu Partizan Belgrad, Sfîntul Gheorghe nu a reușit să cîștige în fața ultimii clasate, Codru Lozova, în ultimul meci al etapei a 10-a din Divizia Națională, transmite IPN. ”Sfinții” au fost conduși în două rînduri. La golul lui Cojocari din prima repriză, a replicat Mandrîncenco.
Suporterii moldoveni vor avea deja acces la meciurile din Divizia Națională
15 sep. 2020,, 17:00
Suporterii moldoveni vor avea deja acces la meciurile din Divizia NaționalăMeciurile din Divizia Națională pot fi organizate cu spectatori în tribune. O decizie în acest sens a fost adoptată de comitetul FMF. Pentru aceasta arenele sportive sînt obligate să respecte toate condițiile impuse de FMF și de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică. Condițiile obligatorii pentr
Echipa Sheriff se menține lider în Divizia Națională
27 iul. 2020,, 18:14
Echipa Sheriff se menține lider în Divizia NaționalăEchipa Sheriff se menține lider în Divizia Națională, cu maximum de puncte. Tiraspolenii au obținut a șasea victorie în partida cu Dinamo-Auto, scor 6-0. Abang a înscris un hat-trick, iar Wilson, Castaneda și N'Diaye și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. Chiar dacă Sheriff a învins cu 6-0, antreno
Sa stabilit programul meciurilor din Divizia Națională 202021
27 iun. 2020,, 16:30
S-a stabilit programul meciurilor din Divizia Națională 2020/21Sîmbătă, 27 iunie, la sediul central al Federaţiei Moldovenești de Fotbal a avut loc tragerea la sorți a programulului Campionatului Republicii Moldova la fotbal, Divizia Națională, ediția 2020/21. Programul primelor 3 etape: I etapă Sfîntul Gheorghe – Codru Sheriff – Speranța Zimbru – Dacia Buiucani Milsam
Cîștiguri în Divizia Naţională
1 iul. 2019,, 18:30
Cîștiguri în Divizia NaţionalăÎn etapa a 15-a a Diviziei Naţionale de fotbal din Republica Moldova, rezultatele înregistrate au fost următoarele: Dinamo Auto - CodruLozova 4-0 Sheriff Tiraspol - Speranţa Nisporeni 3-0 Milsami Orhei - FC Sf. Gheorghe 0-2 Zimbru Chişinău - Petrocub Hînceşti 0-2 În clasament, lider este campioana en-titre S
Divizia Naţională de fotbal Un singur gol în 2 meciuri
12 mai. 2019,, 12:45
Divizia Naţională de fotbal: Un singur gol în 2 meciuriÎn etapa a noua a Diviziei Naţionale de fotbal a Moldovei au avut loc ieri două partide. Fotbalul a fost sărăcăcios în goluri, dovadă rezultatele înregistrate: Milsami Orhei - Codru Lozova 0-0 Dinamo Auto - Petrocub Hînceşti 0-1 Astăzi au loc celelalte două meciuri, după următorul program: FC Sf. Gheorghe -
Zimbru Chișinău continuă să piardă în Divizia Națională
5 mai. 2019,, 16:15
Zimbru Chișinău continuă să piardă în Divizia Națională Zimbru Chișinău continuă evoluția slabă în Divizia Națională și se află în continuare pe pen-ultimul loc din clasament. Aceștia au pierdut la Hîncești, scor 1-0 în fața formației Petrocub. Singurul gol al meciului a fost marcat de Dan Taras în minutul 80. În etapa a 8-a a campionatului, Sheriff a bătut cu 4-
Cînd începe cea dea 29a ediţie a Diviziei Naţionale de Fotbal
15 mar. 2019,, 18:10
Cînd începe cea de-a 29-a ediţie a Diviziei Naţionale de FotbalÎn acest weekend va începe cea de-a 29-a ediţie a Diviziei Naţionale de Fotbal. Ca şi în anul trecut, în primul eșalon valoric vor juca 8 cluburi. Pentru ziua de sîmbătă sînt programate două meciuri din prima etapă. Zimbru Chişinău va găzdui gruparea Petrocub-Hînceşti, iar campioana Sheriff Tiraspol - pe Sper
Au fost desemnaţi premianţii Campionatului Moldovei la Fotbal
29 oct. 2018,, 17:31
Au fost desemnaţi premianţii Campionatului Moldovei la Fotbal După încheierea celui de-al 25-lea tur al din Diviziei NaționalE (DN), au fost numite echipele premiante ale Campionatului Moldovei la Fotbal 2018. Cu trei tururi runde înainte de finalul campionatului, "Şerif" din Tiraspol a devenit campion al țării, celelalte două echipe premiante au devenit "Milsami" (O
Gazdele au dominat etapa din Divizia Naţională
27 aug. 2018,, 14:01
Gazdele au dominat etapa din Divizia NaţionalăEtapa a 18-a a Diviziei Naţionale de fotbal a Moldovei a programat, în acest week-end, meciuri dominate de către echipele gazdă. Milsami Orhei s-a impus pe teren propriu cu 3-0 în fața celor de la FC Sf. Gheorghe, iar Sheriff Tiraspol a dispus de Dinamo-Auto cu 2-0. Zimbru Chișinău a învins la limită Speranț
Victorii identice în Campionatul Moldovei la fotbal
20 aug. 2018,, 13:50
Victorii identice în Campionatul Moldovei la fotbalZimbru, Sfîntul Gheorghe Suruceni și Speranța Nisporeni au obținut victorii cu același scor de 1-0 împotriva adversarilor în etapa a 17-a a Diviziei Naționale. După succesul cu Sfîntul Gheorghe din etapa trecută, Zimbru a mai obținut o victorie la limită pe terenul lui Zaria Bălți, scor 1-0. Yameogo a punctat
 Pe 1 aprilie începe Divizia Națională
24 mar. 2018,, 15:32
Pe 1 aprilie începe Divizia Națională A fost anunțat locul unde se vor disputa meciurile din cadrul primei etape a Diviziei Naționale. Din cauza vremii nefavorabile, s-a permis ca pînă pe 16 aprilie să se poată juca și pe terenuri cu gazon artificial, transmite IPN. Astfel, meciul Speranța - Zaria se va disputa la Nisporeni, iar Sfîntul Gheorghe
Cînd va decide FMF cîte echipe vor participa în Divizia Națională
16 mar. 2018,, 15:00
Cînd va decide FMF cîte echipe vor participa în Divizia NaționalăExecutivul Federației Moldovenești de Fotbal (FMF) va decide în timpul cel mai apropiat cîte echipe urmează să participe în campionatul Diviziei Naționale, care-și va lua startul pe 1 aprilie curent, relatează MOLDPRES. Ieri la ședința Comitetul Fotbalului Profesionist al FMF a fost luată hotărîrea ca turneu
Anunţ dezamăgitor pentru suporterii echipei de fotbal Dacia
13 mar. 2018,, 16:40
Anunţ dezamăgitor pentru suporterii echipei de fotbal „Dacia”„Dacia” Chișinău nu va participa la ediția 2018 a campionatului Moldovei în Divizia Națională. Anunţul a fost făcut în această după amiază de către conducerea clubului. Soarta ulterioară a echipei va fi decisă în urma unei ședințe preconizate pentru primăvara acestui an.
Sheriff a urcat pe prima poziție în Divizia Națională
28 aug. 2017,, 16:00
Sheriff a urcat pe prima poziție în Divizia NaționalăSheriff a învins-o pe Milsami, cu 3-1, în derbyul etapei a opta din Divizia Națională. Această victorie i-a permis echipei tiraspolene să urce pe primul loc în clasament, avînd cu două puncte mai mult ca Milsami, transmite IPN. Evgheni Oancea a deschis scorul în minutul 27, doar că Sheriff a rămas în zece oa
Etapa a şasea a Diviziei Naţionale de fotbal amînată
18 aug. 2016,, 10:57
Etapa a şasea a Diviziei Naţionale de fotbal, amînată Etapa a şasea a Diviziei Naţionale de fotbal va fi amînată! Această iniţiativă aparţine selecţionerului Igor Dobrovolski. Antrenorul naţionalei noastre vrea să organizeze un cantonament de 2 săptămîni înaintea partidei de pe 5 septembrie cu Ţara Galilor din preliminariile Campionatului Mondia
Academia Chișinău primul lider al Diviziei Naționale
26 iul. 2016,, 10:30
„Academia” Chișinău – primul lider al Diviziei Naționale Noul sezon al Diviziei Naționale la fotbal a început cu 11 cluburi – cele 10 care au evoluat în stagiunea precedentă și nou-promovata FC „Ungheni”. „Spicul” Chișcăreni nu a primit licența de a evolua pe prima scenă a fotbalului autohton. Primul derbi al competiției s-a disputat la Tiraspol între „
Divizia Națională va debuta sîmbătă cu mingi oficiale
22 iul. 2016,, 17:00
Divizia Națională va debuta sîmbătă cu mingi oficiale Noul sezon fotbalistic în Republica Moldova debutează sîmbătă cu primele meciuri din cadrul etapei inaugurale. Noutatea acestei ediții va fi introducerea mingii oficiale a competiției, una realizată de „Jako”, model „Galaxy Pro” (foto), care va fi obligatorie pentru toate meciurile din acest sezon
A fost stabilit programul noului sezon al Diviziei Naționale
18 iul. 2016,, 11:00
A fost stabilit programul noului sezon al Diviziei Naționale Federația Moldovenească de Fotbal (FMF) a stabilit, prin tragere la sorți, programul noului sezon al Diviziei Naționale, 2016-2017. Unsprezece cluburi vor lua parte la ediția care va începe pe 23 iulie. În prima rundă a competiției este programat și „derbiul capitalei” între Dacia și Zimbru.
Doar 11 echipe vor lua parte la noul sezon din Divizia Națională
14 iul. 2016,, 17:30
Doar 11 echipe vor lua parte la noul sezon din Divizia Națională Noul sezon al Diviziei Naționale la fotbal va avea doar 11 echipe. Toate cluburile care au participat în ediția precedentă au fost admise și pentru stagiunea 2016/2017, lor li s-a alăturat CF Ungheni. Comitetul executiv al Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), care s-a reunit astăzi, a aprobat
Vezi cine va evolua în Divizia Naţională în sezonul următor VIDEO
13 mai. 2015,, 12:30
Vezi cine va evolua în Divizia Naţională în sezonul următor (VIDEO) Speranţa Nisporeni şi Petrocub Sărata Galbenă şi-au asigurat prezenţa în Divizia Naţională în sezonul viitor. Un singur pas care urmează a fi făcut de cele două formaţii este obţinerea licenţei FMF. Petrocub a obţinut sîmbătă a 7-a victorie la rînd, reuşind să învingă Intersport cu 5-1. Golgheterul
Sheriff conduce clasamentul în Divizia Națională
20 oct. 2014,, 15:30
Sheriff conduce clasamentul în Divizia Națională Sheriff este lider în Divizia Naţională. Tiraspolenii s-au impus cu 3-0 Veris în derby-ul etapei a 11-a . Sheriff a avut un final de primă repriză excelent . După ce au ratat o lovitură de la 11 metri, însă au deschis scorul în minutul 41. Potiguar şi Cadu au marcat două goluri în două minute şi au stabi