Eurovision stiri: 503

Uruguay a învins, luni, Rusia cu 3-0

26 iun. 2018,, 08:40   Sport
2392 0

Uruguay a învins, luni, Rusia cu 3-0 şi au terminat pe locul1 în Grupa A de la CM 2018. Ambele echipe merg însă în optimile de finală, acolo unde vor întîlni primele două clasate în Grupa B.

Uruguay a început meciul cu țara gazdă în forță, iar Luis Suarez a marcat în minutul 10 dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Sud-americanii au continuat să atace, iar în minutul 23 au majorat scorul. Șutul lui Laxalt, de la 20 de metri, a fost deviat în proprie poartă de Cheryshev. Șansele Rusiei de a egala s-au micșorat în minutul 36, cînd Smolnikov a văzut al doilea cartonaș galben.

După pauză, Uruguay a avut ocazii prin Cavani și Cristian Rodriguez, iar scorul final a fost stabilit de atacantul lui PSG în minutul 90, care a împins mingea în poartă din 6 metri. Rușii au căutat golul de onoare, dar nu au mai pus în pericol poarta apărată de Muslera, aflat la selecția cu numărul 100, și au terminat grupa pe locul 2.