Transnistria stiri: 1381
Eurovision stiri: 503
Preşedintele stiri: 3997

Cine e moldoveanul care a alergat la prestigiosul ultramaraton de 6 zile din New York

27 apr. 2022,, 08:15   Sport
3470 0

În orașul New York a avut loc ultramaratonul Auto-transcendența, o cursă de alergare care a durat tocmai 6 zile.

La competiție țara noastră a fost reprezentată de Radu Budan, care la general a încheiat pe poziția a 5-a. Compatriotul nostru ne-a declarat că este mîndru de rezultatul obținut la prima participare, notează noi.md cu referire la tv8.md

Orheianul Radu Budan, care este stabilit în Elveția de cinci ani, a decis să reprezinte țara noastră la ultramaratonul de 6 zile care a avut loc în orașul New York.

Sportivul a furnizat mai multe secvențe video pe parcursul cursei istovitoare la finalul căreia a încheiat pe poziția a 5-a cu un rezultat de 642,7 kilometri parcurși.

La prima participare la prestigioasa competiție, Radu Budan, a declarat că este mulțumit de evoluția sa.

Pentru a obține o calificare mai înaltă, Radu Budan are ca obiectiv participarea și anul viitor la una din cele mai lungi curse de pe mapamond.

Tot în cadrul aceleiași curse, Radu Budan a ocupat poziția a treia la categoria pesroanelor trecute de vîrsta de 40 de ani.

La ultramaratonul din New York au participat 35 de alergători din 16 țări.