CM-2014: Franța și Germania se vor bate în sferturi

1 iul. 2014,, 12:00   Sport
3847 0
Franța și Germania s-au chinuit în fața a două echipe de pe continentul african.

Franţa a învins Nigeria cu 2-0 prin golurile lui Pogba și Yobo în repriza secundă. Iar dacă arbitrul Mark Geiger n-ar fi închis ochii la un fault de "roşu" al lui Matuidi, cine ştie cum ar fi arătat tabela la final.

"Am avut ocazii, dar golul a venit destul de tîrziu. A fost multă tensiune şi am avut de luptat cu o echipă atletică", a spus selecţionerul naționalei Franţei, Didier Deschamps.

Germania a fost de nerecunoscut în duelul cu Algeria. Africanii au bifat mai multe ocazii de gol în prima repriză prin Slimani și Soudani. Nemții au învins abia după două reprize de prelungiri. Schuerrle și Oezil au înscris în minutul 92 și 110.

Germania și Franța vor fi față în față în sferturi.