Preşedintele stiri: 4002

A treia înfrîngere la rînd pentru Zimbru Chişinău

3 apr. 2019,, 10:20   Sport
2044 1

Zimbru Chișinău a suferit a treia înfrîngere în cele trei etape disputate în Divizia Națională de fotbal. ”Galben-verzii” au pierdut meciul de acasă cu Speranța Nisporeni, scor 0-2.

Oaspeții au marcat ambele goluri din penalty. În minutul 19, arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri pentru un henț comis în careu de Denis Furtună, iar Maxim Iurcu a transformat penalty-ul.

În minutul 77, portarul ”galben-verzilor”, Meira, a faultat un adversar în careu și arbitrul a arătat din nou spre punctul cu var. Constantin Sandu a transformat și el penalty-ul.

Este prima victorie a echipei Speranţa Nisporeni în noul sezon.

Startul foarte slab de sezon al ”Zimbru”-lui este strîns legat de situaţia financiară complicată în care se află clubul.

Într-un alt meci, formaţia Sfîntul Gheorghe Suruceni a învins pe FC Codru cu 2-0. Alexandru Boiciuc și Dmitri Mandrîcenco au marcat cele două goluri.