TEMELE PRINCIPALE Toate Știrile

mai multeminimizează

Lista cîștigătorilor premiilor Academiei de Film European 2019

Lungmetrajul „The Favourite” a fost marele învingător în cadrul celei de-a 32-a gale a premiilor Academiei de Film Europene (EFA), organizată sîmbătă seară la Berlin, fiind recompensat cu opt trofee, iar coproducţia romîno-spaniolă „Cadoul de Crăciun”, în regia lui Bogdan Mureşanu, a fost desemnată cel mai bun scurtmetraj european.

„The Favourite” a cîştigat, printre altele, premiul pentru cel mai bun regizor, acordat lui Yorgos Lanthimos, cea mai bună actriţă – Olivia Coleman, trofeul pentru cel mai bun film european, cea mai bună comedie, precum şi recompense pentru realizări tehnice precum imagine, editare, costume, coafură şi machiaj, scrie hollywoodreporter.com.

Lista celor trofeelor atribuite în cadrul celei de-a 32-a ediţii a galei Academiei de Film Europene:

Cel mai bun film – „The Favourite” (Marea Britanie, Irlanda), regia Yorgos Lanthimos;

Cea mai bună comedie – „The Favourite” (Marea Britanie, Irlanda), regia Yorgos Lanthimos;


European Discovery/Premiul FIPRESCI – „Les Miserables” (Franţa), regia Ladj Ly;

Cel mai bun documentar – „For Sama” (Marea Britanie, SUA), regia Waad al-Kateab & Edward Watts;

Cel mai bun lungmetraj animat – „Bunuel in the Labyrinth of the Turtles” (Spania, Olanda), regia Salvador Simo;

Cel mai bun scurtmetraj – „Cadoul de Crăciun” (Romînia-Spania), regia Bogdan Mureşanu;

Cel mai bun regizor – Yorgos Lanthimos (The Favorite);

Cea mai bună actriţă – Olivia Colman The Favorite);

Cel mai bun actor – Antonio Banderas (Pain and Glory);

Cel mai bun scenarist – Celine Sciamma (Portrait of a Lady on Fire);

Cel mai bun director de imagine – Robbie Ryan (The Favourite);

Cel mai bun editor de film – Yorgos Mavropsaridis (The Favourite);

Cel mai bun scenograf – Antxon Gomez (Pain and Glory);

Cel mai bun designer de costume – Sandy Powell (The Favourite);

Cel mai bun expert în coafură şi machiaj – Nadia Stacey (The Favourite);

Cel mai bună coloană sonoră – John Gurtler (System Crasher);

Cel mai bun designer de sunet – Eduardo Esquide, Nacho Royo-Villanova & Laurent Chassaigne (A Twelve-Year Night);

Cel mai bun supervizor de efecte speciale – Martin Ziebell, Sebastian Kaltmeyer, Neha Hirve, Jesper Brodersen & Torgeir Busch („About Endlessness”);

Premiul pentru întreaga carieră (Lifetime Achievement Award) – Werner Herzog;

Premiul pentru excelenţă europeană în cinematografia mondială (European Achievement in World Cinema) – Juliette Binoche;

Cel mai bun serial european – „Babylon Berlin”;

Premiul pentru coproducţie Eurimages – Ankica Juric Tilic;

Premiul publicului – „Cold War”, Pawel Pawlikowski.

Citește-ne pe Twitter, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter


Știrile partenerilor noștri
Mai multe

Sondaj Toate

load