Preşedintele stiri: 3997

Un alt sportiv din Republica Moldova a înregistrat un success remarcabil în tenis

28 aug. 2018,, 12:21   Sport
1956 0

Tenismenul moldovean, Vasile Donțu, a devenit cîștigătorul turneului internațional în categoria de vîrstă U18 „Babolat Cup 2018”, care s-a încheiat sîmbătă la Chișinău.

În finala probei de simplu, reprezentantul nostru s-a impus în fața ucraineanului Danyil Fedorov cu scorul de 6:0 2:6 6:4.

La dublu, Vasile în pereche cu Alexandru Victov a ajuns pînă în semifinală. Cîștigătorii acestei probe au devenit ucrainenii Myroslav Bondar și Artem Podorozhnyi.

La feminin, competiția a fost cîștigată de Alina Tsyrpalevych (Ucraina). Cel mai bun rezultat printre jucătoarele din Republica Moldova a fost înregistrat de Arina Gamretkaia, care a ajuns pînă în semifinală.

La dublu, pe podium au urcat jucătoarele de tenis din Ucraina, Kateryna Rublevska și Vera Tagasheva.