Preşedintele stiri: 4002

Echipa națională a Moldovei a pierdut meciul de la Glasgow cu Scoția, scor 0-1

5 sep. 2021,, 18:00   Sport
2600 1

Echipa națională a Moldovei a suferit a patra înfrîngere consecutivă în preliminariile Campionatului Mondial din 2022. "Tricolorii" au pierdut meciul de la Glasgow cu Scoția, scor 0-1.

Singurul gol al partidei disputate pe "Hampden Park" a fost marcat în minutul 14 de Lyndon Dykes.

Elevii lui Roberto Bordin au putut egala la finalul primei reprize, după o acțiune bună a lui Mihai Ghecev, însă acesta a șutat pe lîngă poartă.

Gazdele au dominat și în repriza secundă, ratînd cîteva ocazii de a mai înscrie.

În celelalte meciuri ale grupei, Israelul a învins surprinzător reprezentativa Austriei cu scorul de 5-2, iar Danemarca s-a chinuit la Tórshavn cu reprezentativa Insulelor Feroe și s-a impus la limită cu 1-0.

Moldova va disputa următorul meci din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar, în deplasare, chiar împotriva feroezilor.