Preşedintele stiri: 3997

Aur la Campionatul European la lupte libere

18 iun. 2023,, 13:03   Sport
3363 0

Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la categoria de pînă la 80 kilograme în cadrul Campionatului European, rezervat sportivilor de pînă la 17 ani.

Competiția se desfășoară în perioada 15-18 iunie în orașul Tirana, Albania. Alexandru este sportiv la Liceul Republican Sportiv, Maestru al Sportului, iar medalia obținută astăzi îi aduce titulatura de dublu Campion European.

În luptele preliminare sportivul nostru a învins adversari din Belarus, Romînia, Germania și Bulgaria, iar în finală l-a învins pe adversarul din Armenia.

Victoriile obținute de către luptătorul din Republica Moldova se datorează și muncii antrenorilor lotului naţional de lupte libere Iurie Derminji, Nicolai Scurtul, Segiu Chim, dar și antrenorului Ilie Chirtoacă.

FOTO Aur la Campionatul European la lupte libere! Alexandru Borș a adus acasă o nouă medalie