luptător

Mircea Bragagiu a obținut primul loc la JiuJitsu la nivel European
16 apr. 07:45
Mircea Bragagiu a obținut primul loc la Jiu-Jitsu la nivel EuropeanLuptătorul Mircea Bragagiu a obținut primul loc în cadrul Turneului de Grand Slam din Roma, Italia 2023-2024. Anunțul a fost făcut de Poliția de Frontieră, instituție în cadrul căreia luptătorul muncește. ”Deși în lupta sa a avut mai mulți adversari de temut, rezultatul său a fost unul victorios, nu est
Luptătorul moldovean Valeriu Mircea a pierdut în fața unui francez
7 apr. 17:37
Luptătorul moldovean, Valeriu Mircea, a pierdut în fața unui francezLuptătorul moldovean, Valeriu Mircea, a ratat sanșa de a cuceri centura supremă în categoria ușoară a promoției de arte marțiale mixte poloneze KSW. Moldoveanul Valeriu Mircea a pierdut lupta împotriva deținătorului centurii, francezul Salahdine Parnasse. Confruntarea s-a dovedit a fi una prea grea, pro
Luptătorul Victor Ciobanu sa calificat la Jocurile Olimpice de la Paris
5 apr. 17:43
Luptătorul Victor Ciobanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la ParisLuptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. El și-a asigurat biletul pentru Olimpiadă de Vară, după ce a acces în finala turneului preolimpic, care se desfășoară la Baku, Azerbaidjan. În finala categoria de greutate de pînă la 60 kg, Victor Ciobanu îl va
Un tînăr luptător de sumo a intrat în istoria acestui sport
26 mar. 05:00
Un tînăr luptător de sumo a intrat în istoria acestui sportUn tînăr luptător de sumo a intrat în istoria acestui sport, duminică, după ce a cîştigat un turneu major la doar un an şi jumătate de la debutul său în această disciplină tradiţională japoneză, fiind cea mai rapidă ascensiune consemnată vreodată, doborînd totodată un record vechi de 110 de ani. Takerufuji
Valeriu Mircea va lupta cu Salahdine Parnasse
5 mar. 07:04
Valeriu Mircea va lupta cu Salahdine ParnasseO nouă confruntare importantissimă pentru Valeriu Mircea în promoția de arte marțiale mixte KSW sau "Konfrontația Ștuk Valki". Luptătorul moldovean, care deține centura de campion mondial interimar în categoria de greutate de până la 70 de kilograme, va fi nevoit să și-o apere în fața francezului Salahdine
Victor Ciobanu a devenit vicecampion european
15 feb. 08:30
Victor Ciobanu a devenit vicecampion europeanLuptătorul de stil greco-roman, Victor Ciobanu a devenit vicecampion european, printre seniori, anunță Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova. Discipolul antrenorului Mihail Cucu a intrat în posesia medaliei de argint a competiției continentale care se dispută la București, după ce a ceda
Luptătorul Mihail Bradu a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de lupte
22 sep. 2023,, 16:03
Luptătorul Mihail Bradu a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de lupteLuptătorul de stil greco-roman Mihail Bradu a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial de lupte, rezervat seniorilor. Reprezentantul Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale se va lupta pentru un loc în finala categoriei de până la 82 kg, cu iranianul Alireza Mohmadipiani.
Rostislav Covali a cucerit bronzul la Mondialul Under 20 din Iordania
21 aug. 2023,, 07:16
Rostislav Covali a cucerit bronzul la Mondialul Under 20 din IordaniaLuptătorul de stil greco-roman Rostislav Covali a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 20 din Iordania, transmite IPN. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 97 kg, cu turcul Muhittin Helvaci, turkmenul Yusup Belliyev, Juan Blanco din Venezuala și armeanul Arshak Geghamyan. R
Luptătorul Eugeniu Mihalcean a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 20
17 aug. 2023,, 07:18
Luptătorul Eugeniu Mihalcean a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 20Luptătorul Eugeniu Mihalcean a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial Under 20 din Iordania, transmite IPN. El a obținut patru victorii în categoria de greutate 86 kg, cu rusul Ali Shakriev, kârghizul Ulukbek Soorombekov, iranianul Amirhossein Alizadehshahkolaei și armeanul Mushegh Mkrtcjyan, fiin
Un nou succes pentru Valeriu Mircea Trei victorii la rînd în Polonia
6 iun. 2023,, 12:00
Un nou succes pentru Valeriu Mircea: Trei victorii la rînd, în PoloniaLuptătorul de arte marțiale mixte, Valeriu Mircea, și-a adjudecat a treia victorie la rînd în cadrul unei celebre competiții din Polonia. Sportivul din Republica Moldova aspiră la centura de campion. Valeriu Mircea și-a luat revanșa în fața polonezului Roman Szymanski care, în urmă cu un an, l-a învins.
Irina Rîngaci sa calificat în finala de la Zagreb
20 apr. 2023,, 21:00
Irina Rîngaci s-a calificat în finala de la ZagrebLuptătoarea Irina Rîngaci la Campionatului European. În ultimul act, sportiva o va întîlni pe bulgăroaica Mimi Hristova, campioană europeană în 2020. Irina Rîngaci, care evoluează la categoria de 65 kg, le-a învins pe franțuzoaica Kendra Dacher, azera Elis Manolova și ucraineanca Tetiana Rizhko. Astfel, mo
O nouă ședință în cazul fostului sportiv Ion Soltoianu
20 apr. 2023,, 15:33
O nouă ședință în cazul fostului sportiv, Ion SoltoianuLa Curtea de Apela Chișinău are loc ședința în cazul fostului sportiv, Ion Șoltoianu. Magistrații urmează astăzi să decidă dacă acesta va fi plasat în arest la domiciliu, asta după ce avocatul lui Șoltoianu, a contestat decizia primei instanțe prin care fostul sportiv a fost plasat în arest în penitenciar.
Cel mai mare campion de sumo din istorie se retrage după mai mult de o mie de victorii
29 sep. 2021,, 00:30
Cel mai mare campion de sumo din istorie se retrage după mai mult de o mie de victoriiHakuho, cel care este considerat a fi cel mai important campion de sumo din istorie, și-a anunțat retragerea din activitatea sportivă, anunță BBC, potrivit g4media.ro. Potrivit sursei citate, sportivul, acum în vîrstă de 36 de ani, a ajuns în Japonia, din Mongolia, la vîrsta de 15 ani și a cîștigat în acea
Boxerul Constantin Bejenaru a luat titlul mondial WBC VIDEO
5 noi. 2016,, 14:30
Boxerul, Constantin Bejenaru, a luat titlul mondial WBC (VIDEO) Constantin Bejenaru l-a învins prin decizie unanimă a arbitrilor pe luptătorul american în vîrstă de 26 de ani, Stivens Buiaj. Lupta dintre cei doi a avut loc în orașul Corona din statul California. Boxerul din Ungheni l-a învins la puncte pe adversarul său, obținând o victorie convingătoare și cea mai ma
Anatol Popov a devenit premiant la Europenele de grecoromane
27 iul. 2016,, 17:00
Anatol Popov a devenit premiant la Europenele de greco-romane Luptătorul moldovean de stil greco-roman, Anatol Popov, (63 kg) a devenit medaliat cu bronz la Campionatul European de cadeți, desfășurat la Stockholm (Suedia), au informat astăzi surse din cadrul federației naționale de profil. Anatol Popov a obținut în calea spre podiumul de premiere patru victo