Eurovision stiri: 508
Preşedintele stiri: 4002

Ion Nicolaescu a marcat pentru echipa sa în primul meci în campionatul Slovaciei

15 feb. 2021,, 18:33   Business
3577 1

Internaționalul moldovean, Ion Nicolaescu, continuă evoluțiile convingătoare și în noul an.

Atacantul a marcat pentru echipa sa de club DAC Dunajska Streda în primul meci oficial din 2021 jucat în campionatul Slovaciei, transmite Publika.md.

Nicolaescu a înscris în poarta formației AS Trencin. Fotbalistul moldovean a redus din handicap în minutul 57, atunci cînd echipa sa era condusă cu 2-0.

Ion a fost titular și a fost schimbat în minutul 76. La final, DAC Dunajska Streda a terminat la egalitate meciul jucat în deplasare cu AS Trencin, scor 3-3. Echipa moldoveanului a reușit să egaleze în prelungiri.

Ion Nicolaescu a înscris al treilea său gol în prima ligă a Slovaciei. Atacantul naționalei Moldovei, care s-a transferat la DAC Dunajska Streda în septembrie anul trecut, a mai înscris pentru echipa de club și în preliminariile Ligii Europei, dar și în Cupa Slovaciei.

Totodată, Ion Nicolaescu este autorul singurului gol marcat de echipa națională a Moldovei din 2020. A făcut-o în partida cu Kosovo, din prima etapă a Ligii Națiunilor.

Meciul din septembrie de la Parma s-a terminat la egalitate, scor 1-1.