UPDATE Partidele cu cel mai mare procentaj pe Circumscripții uninominale

UPDATE Partidele cu cel mai mare procentaj pe Circumscripții uninominale

16:45 După procesarea a 99,44% procese verbale pe ultima sută de metri s-a schimbat rezultatul pe circumscripţia uninominală №4, Rîșcani.


După 100% din voturi numărate, candidatul PSRM  Mizdrenco Vladimir a devenit cîștigîtor. El a obținut 42,97% în timp ce contracandidatul său  Urzică Iurie (PDM) – 42.35%.


În aceste condiții, pe circumscripții uninominale PSRM și PDM au un număr egal de deputați, iar rezultatul în procente arată în felul următor:

  1. Partidul Democrat din Moldova 18 (33,3%)    
  2. Partidul Socialiştilor din Republica Moldova 16 (33,3%)    
  3. Blocul electoral „ACUM Platforma Da şi PAS” 12 (23,5%)    
  4. Candidaţii independenţi 3 (5,9%) -3 
  5. Partidul „Şor” 2 (3,9%) -7 

 

15:00 Chiar dacă încă nu au fost procesate toate cele 100% procese verbale, rezultatul final al alegerilor parlamentare nu va suferi mari schimbări. 


Astfel, potrivit datelor CEC, PDM a acumulat cele mai multe procente pe circumscripții uninominale, urmat de PSRM, Blocul ACUM, cei trei candidați independenți și Partidul Șor, transmite Noi.md


În procente, datele arată astfel:

  1. Partidul Democrat din Moldova 18 (35,3%)    
  2. Partidul Socialiştilor din Republica Moldova 16 (31,4%)    
  3. Blocul electoral „ACUM Platforma Da şi PAS” 12 (23,5%)    
  4. Candidaţii independenţi 3 (5,9%) -3 
  5. Partidul „Şor” 2 (3,9%) -7 

Totodată, vă prezentam și toți candidații învingători din partide:


PDM -18 mandate


1.    Oleg Sîrbu
2.    Iurie Urzică
3.    Ion Leucă
4.    Corneliu Padnevici
5.    Eugeniu Nichiforciuc
6.    Gheorghe Brașovschi
7.    Eleonora Graur
8.    Nicolae Ciubuc
9.    Ludmila Guzun
10.    Vladimir Plahotniuc
11.    Pavel Filip
12.    Alexandru Jizdan
13.    Grigore Repeșciuc
14.    Alexandru Botnari
15.    Ghenadie Buza
16.    Dumitru Diacov
17.    Efrosinia Grețu
18.    Elena Bacalu


PSRM -16 mandate


1.    Zinaida Greceanîi
2.    Irina Lozovan
3.    Alla Pilipețcaia
4.    Alexandr Usatîi
5.    Alexandr Nesterovschi
6.    Oleg Savva
7.    Oleg Lipskii
8.    Vasile Bolea
9.    Vlad Batrîncea
10.    Adrian Lebedinschi
11.    Grigore Novac
12.    Alexandru Jolnaci
13.    Chiril Tatarlî
14.    Alexandr Suhodolski
15.    Fiodor Gagauz
16.    Gheorghii Para


ACUM -12 mandate


1.    Maria Ciobanu
2.    Lilian Carp
3.    Liviu Vovc
4.    Inga Grigoriu
5.    Iurie Reniță
6.    Vladimir Bolea
7.    Dan Perciun
8.    Mihail Popșoi
9.    Andrei Năstase
10.    Petru Frunze
11.    Maia Sandu
12.    Dumitru Alaiba


Candidații independenți 3 -mandate


1.    Ion Groza
2.    Alexandr Oleinic
3.    Viorel Melnic


Partidul Șor -2 mandate


1.    Ilan Șor
2.    Marina Tauber


Urmărește-ne pe Facebook, dacă vrei să afli mai multe

Ați găsit o eroare în text? Marcați-o și tastați Ctrl+Enter

Mai multe

Sondaj Toate

load