Preşedintele stiri: 4002

Sfîntul Gheorghe Suruceni, la un pas de finala Cupei Moldovei

18 apr. 2019,, 12:10   Sport
1936 0

Fotbaliștii clubului Sfîntul Gheorghe Suruceni au luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala Cupei Moldovei. În partida tur din semifinale, "sfinții" au dispus cu 1-0 în deplasare de Zimbru Chișinău.

Singurul gol al confruntării a fost înscris în minutul 9 de Sergiu Istrati. Atacantul surucenean a profitat de o eroare gravă comisă de către fundașul "galben-verzilor" Alexandru Vacarciuc.

Puțin a lipsit ca Sfîntul Gheorghe să-și mărească avantajul pînă la pauză. Alexandru Suvorov a executat bine o lovitură liberă, însă balonul a trecut puțin peste poartă.

Zimbru a jucat mai bine în repriza secundă și a avut cîteva ocazii bune de a marca, însă a avut ghinion în faza de finalizare.

În ciuda victoriei, Sergiu Cebotari, antrenorul oaspeților, a rămas dezamăgit de jocul discipolilor săi.

Partida retur se va desfășura pe 8 mai la Suruceni.