Preşedintele stiri: 4060

Moldova a cucerit patru medalii la europenele de judo printre junior

21 sep. 2015,, 10:15   Sport
3745 1

Lotul Moldovei a cucerit patru medalii la Campionatul European de judo printre juniori, care s-a desfăşurat în Austria. Argintul a fost cîştigat de Nicon Zaboroşciuc, transmite IPN.

În categoria de 81 de kg, el a obţinut patru victorii, dar în finală i-a cedat olandezului Frank de Witt. Alţi trei judocani moldoveni s-au ales cu medalia de bronz. Tot la 81 kg, Dorin Goţonoagă a avut nevoie de recalificări pentru a urca pe treapta a treia a podiumului de premiere.

Medalia de bronz a mai fost cucerită de Cristina Budescu (48 kg) şi Denis Vieru (60 kg). Toţi premianţii sînt elevi ai Liceului Internat Republican cu profil sportiv.