Preşedintele stiri: 4002

Sheriff Tiraspol, condusă la scor de două ori

23 apr. 2018,, 16:01   Sport
4250 0

Liderul campionatului național la fotbal, Sheriff Tiraspol, a fost condus de două ori la scor, pe teren propriu, în meciul din cadrul etapei a patra, disputat cu Dinamo-Auto Tiraspol, dar a revenit de fiecare dată și a învins cu 5-2, relatează MOLDPRES.

Golurile au fost marcate de Kamara (38), Badibanga (59), Oancea (62), Rodrigues (72), Kendysh (83) – Onofrei (26), Janu (49).

”Au fost două reprize diferite. În cea de-a doua jumătate a meciului am cedat fizic. Unii jucători au avut chiar și crampe musculare și a fost necesară intervenția medicului. În echipă mai continuă procesul de omogenizare a compartimentelor”, a declarat la conferința de presă, antrenorul echipei Dinamo-Auto, Igor Dobrovolschi.

”Am fost conduși la scor de două ori, dar am avut la dispoziție 45 de minute pentru a redresa situația de pe tabela de marcaj, pentru a replica cu demnitate. După scorul 2-2 am creat o sumedenie de faze de gol. Trei dintre acestea au fost materializate în goluri. Mi-a plăcut mult abnegația de care au dat dovadă jucătorii”, a opinat antrenorul formației Sheriff, Roberto Bordin.

În celelalte partide ale etapei au fost înregistrate următoarele rezultate: Zimbru Chișinău – Speranța Nisporeni 1-1, Milsami Orhei – Sfîntul Gheorghe Suruceni 1-0, Petrocub Hîncești – Zaria Bălți 3-0.

Clasamentul campionatului are următoarea configurație după patru etape disputate: Sheriff – 12 puncte, Milsami (9 p.), Petrocub (6 p.), Dinamo-Auto – (5 p.), Zimbru, Zaria, Speranța – toate cîte 3 puncte, Sfîntul Gheorghe – 1 punct.