Eurovision stiri: 503

Surpriză la startul fazei a doua a Superligii moldovenești de fotbal

10 mar. 09:40   Sport
1880 0

Sheriff Tiraspol a încheiat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Dacia-Buiucani Chișinău, scor 1-1.

Oaspeții au obținut un penalty pe finalul primei reprize, după ce Dumitru Bivol a fost faultat în careu. Căpitanul Eugen Zasavițchi a transformat lovitura de la punctul cu var. Campioana în exercițiu a egalat în minutul 68 după un corner. Bernardo Vilar a înscris din centrarea lui Thierry Nevers, profitînd și de o deviere.

"Per total, sînt mulțumit de meci. Băieții au muncit și le mulțumesc pentru curajul cu care au jucat", a declarat antrenorul echipei Dacia-Buiucani, Viorel Frunză, notează Noi.md cu referire la Moldova 1.

"Dominăm, controlăm jocul, pasăm bine, dar nu putem marca. Este principala noastră problemă", a spus antrenorul Sheriff-ului, Roman Pilipciuk.

Într-un alt meci al primei etape a fazei secunde a Superligii, Petrocub Hîncești s-a impus în fața formației CSF Bălți cu 5-0. Vladimir Ambros a marcat două goluri, iar Maxim Potîrniche, Ion Jardan și Dan Pușcaș cîte unul.