Preşedintele stiri: 4002

UEFA Champions League. Sheriff învinge Farul și merge în turul doi preliminar

18 iul. 2023,, 22:43   Sport
3562 0

În manșa secundă a primului tur preliminar al UEFA Champions League, Sheriff Tiraspol a întîlnit Farul Constanța pe teren propriu, la stadionul Sheriff din Tiraspol.

Campioana Moldovei, Sheriff Tiraspol, a reușit să deschidă scorul în acest meci tensionat. Golul de 1-0 a fost marcat de Amine Talal în minutul 45+1, înainte de pauză. După 90 de minute de joc, rezultatul a rămas același, 1-0 în favoarea echipei din Tiraspol.

Avînd în vedere că scorul general era de 1-1, meciul a intrat în prelungiri. În manșa tur, Farul Constanța obținuse o victorie cu scorul de 1-0 pe teren propriu.

În prima repriză de prelungiri, Jerome NGOM MBEKELI a marcat un gol pentru Sheriff în minutul 99, aducînd scorul la 2-0 în favoarea echipei gazdă. La finalul primei reprize de prelungiri, Peter ADEMO a marcat un al treilea gol pentru Sheriff în minutul 105+1, stabilind scorul final la 3-0 în acest meci și 3-1 în favoarea echipei Sheriff Tiraspol la general.

Cu această victorie, Sheriff Tiraspol a reușit să se califice în turul următor al UEFA Champions League, iar echipa Farul Constanța a fost eliminată din competiție.

Sheriff – Farul 3-0 (1-0) după prelungiri

Au marcat: Amine TALAL (45+1), Jerome NGOM MBEKELI (99), Peter ADEMO (105+1)

18 iulie. Tiraspol. Stadionul Sheriff.

Arbitru: Miguel NOGUEIRA

Asistenți: Pedro ALMEIDA și Rui TEIXEIRA

Al 4-lea oficial: André NARCISO

Arbitrul asistent video: Luis GODINHO (toți, Portugalia)

Cartonașe galbene: Jerome NGOM MBEKELI (95), Didier BUENO (101) / Kevin BOLI (43), Denis ALIBEC (101)

Sheriff: 35.Maxym KOVAL - 20.Armel ZOHOURI, 4.Munashe GARANANGA, 3.Didier BUENO - 10.Cedric BADOLO (69.Peter ADEMO, 69), 8.João Paulo FERNANDES, 18.Moussa KYABOU (21.Cedric NGAH, 113), 14.Amine TALAL (c) (11.Ricardinho, 120), 16. Kostas APOSTOLAKIS (23.Cristian TOVAR, 103) - 17.Jerome NGOM MBEKELI (2.Adamou Ibrahim DJIBO, 113), 90.Henrique LUVANNOR (27.Vinicius PAIVA, 103)

Rezerve: 1.Victor STRAISTARI, 33.Serghei PAŞCENCO - 24.Danila FOROV, 26.Artiom DIJINARI, 31.Dan-Angelo BOŢAN

Antrenor: Roberto BORDIN

Farul: 12.Mihai AIOANI - 25.David KIKI (22.Dan SIRBU, 88), 3.Mihai POPESCU, 21.Kevin BOLI (17.Ionuț LARIE, 58), 27.Andrei BORZA - 18.Andrei ARTEAN, 16.Dragoş NEDELCU (10.Marco BORGNINO, 79), 24.Constantin GRAMENI - 26.Adrian MAZILU (23.Nicolae CARNAT, 88), 7.Denis ALIBEC (c) (8.Ionuț VÎNĂ, 114), 9.Rivaldinho (6.Tudor BĂLUŢĂ, 58)

Rezerve: 1.Alexandru BUZBUCHI - 5.Diogo QUEIRÓS, 45.Gustavo MARINS, 77.Enes SALI, 80.Nicolas POPESCU

Antrenor: Gheorghe HAGI

Sheriff va juca în turul doi preliminar împotriva lui Maccabi Haifa (Israel). Partidele sînt programate pentru 25/26 iulie, la Tiraspol și 1/2 august, în deplasare.