Eurovision stiri: 520
Cazul Filat stiri: 355
Transnistria stiri: 1390
Preşedintele stiri: 4018

Turneul ATP de la Tel Aviv, mutat la Sofia din cauza situaţiei tensionate din Israel

19 oct. 2023,, 05:00   Sport
1937 0

Capitala Bulgariei, Sofia, va găzdui între 4 şi 11 noiembrie turneul ATP prevăzut iniţial la Tel Aviv, dar care a fost mutat din cauza situaţiei tensionate din Israel, a anunţat Federaţia bulgară de tenis (BFT), citat de AFP.

"Openul de la Sofia va fi organizat între 4 şi 11 noiembrie. Federaţia bulgară de tenis a obţinut dreptul de a organiza acest turneu, care trebuia să aibă loc la Tel Aviv, dar în final a fost anulat din cauza ostilităţilor din Israel", a scris BFT într-un comunicat.

Federaţia bulgară de tenis anunţase săptămâna trecută că nu poate asigura desfăşurarea turneului, în condiţiile în care Arena Sofia, sala în care urma să se deruleze competiţia, a fost rezervată pentru un eventual tur secund al alegerilor municipale.

Însă BTF a precizat marţi că a găsit în final o soluţie pentru relocarea unui anumit număr de meciuri.