Eurovision stiri: 503

Succesele luptătorilor de taekwondo din Moldova la turneul internațional de la Sofia

27 mar. 15:00   Sport
1822 0

Luptătorii moldoveni de taekwondo au obținut mari succese la competițiile internaționale "Ramus Sofia Open 2024" și "Ramus ranking E2" de la Sofia (Bulgaria).

În total, la acestea au participat peste 1400 de sportivi din 12 țări.

Potrivit lui Igor Dmitruc, președintele clubului sportiv de taekwondo "WT Dmitruc Club", la turneul "Ramus Sofia Open 2024" medalii de aur pentru Moldova au cucerit: Navraciuc Chiril (juniori); Cazac Timur (cadeți); Selvestru Anastasia (cadeți); Musa Rabita (copii); Elisovețchi Daniel (copii); Gorbatovski Vladimir (copii); Goraș Artem (copii).

Medalii de argint au cîștigat Hanu Gleb (adulți); Para Chiril (juniori); Popescu David (cadeți); Derenov Gabriel (cadeți); Nerpii David (cadeți), iar de bronz - Gorbatovskii Alexandr (cadeți).

La turneul Ramus ranking E2 argintul la cucerit Selivestru Anastasia (cadeți), iar bronzul - Para Chirill (juniori) și Goraș Evelina (cadeți).

Sportivii au umplut cu medalii pușculița Școlii sportive specializate la Taekwondo WTF nr. 6 (SSST) și a Federației de Taekwondo WT.

Cu eforturi comune, în clasamentul general: SSST nr. 6 a cîștigat: Cupa și locul 3 la printre cadeți, iar Federația WT Taekwondo: Cupa și locul 1 printre adulți, Cupa și locul 1 printre juniori, Cupa și locul 2 printre cadeți.