Transnistria stiri: 1382

Moldova a câștigat două medalii la Jocurile Mondiale Universitare 2023

6 aug. 2023,, 20:30   Sport
2198 0

Studenții moldoveni Alexandru Bulat și Alexandru Mașnic, au cîștigat bronzul la Jocurile Mondiale Universitare 2023, desfășurate la Chengdu, Republica Populară Chineză.

Ambii sportivi sînt studenți la Universitatea „T.G. Șevcenco” din Tiraspol și sînt discipolii antrenorului Fiodor Derevianco. Studenții au cucerit două medalii de bronz la proba de canotaj dublu rame masculin (M2-), pe distanța de 2000 m, cu un timp de 6.34.81. Dubloul din Olanda s-a clasat pe primul loc cu 6.30.93, urmat de cel din China cu 6.31.74.

Tatiana Salcuțan, reprezentanta Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale, s-a evidențiat cu o performanță notorie la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka, Japonia. La proba de 200 m spate, Tatiana a înregistrat un rezultat impresionant de 2:11:65, clasîndu-se pe locul IV, foarte aproape de a ajunge pe podiumul de premiere.

Competiția a fost una strînsă, cu înotători de calibru mondial care au concurat pentru a obține cel mai bun timp. Medalia de aur a fost cîștigată de chinezoaica Yaxin Liu cu un timp de 2:08:18. Medalia de argint a fost adjudecată de portugheza Camila Rodrigues, care a terminat cursa în 2:10:47, în timp ce bronzul a fost cucerit de Eszter Szabo-Feltothy din Ungaria, cu un timp de 2:10:77.

Echipa Ministerului Educației și Cercetării adresează felicitări sportivilor, antrenorului Fiodor Derevianco pentru această victorie. De asemenea, adresăm felicitări Tatianei Salcuțan, pentru realizarea ei. Totodată, le mulțumim sportivilor și antrenorilor pentru dedicația și pasiunea cu care reprezintă Republica Moldova pe scena internațională. Le urăm tuturor reprezentanților noștri mult succes și noi performanțe la competițiile viitoare!