Eurovision stiri: 503

Chelsea Londra, noua cîştigătoare a Ligii Campionilor

30 mai. 2021,, 13:30   Sport
2413 0

Chelsea Londra este noua cîştigătoare a Ligii Campionilor! Formaţia antrenată de Thomas Tuchel a cucerit trofeul după ce a învins cu scorul de 1-0 pe Manchester City , în finala disputată pe stadionul Dragao din Porto.

Golul victoriei a fost înscris de germanul Kai Havertz. El a marcat la finalul primei reprize după ce a scăpat singur cu portarul la o fază la care apărarea lui Manchester City a fost prinsă pe picior greșit.

City a forțat egalarea în repriza secundă, însă gruparea londoneză s-a apărat impecabil.

Astfel, Chelsea și-a adjudecat al doilea trofeu al Ligii Campionilor din istoria clubului. "Aristocrații" au mai cîștigat competiția în 2012, cînd antrenor era Roberto Di Mateo, după finală cu Bayern Munchen.

Actualul tehnicianul al lui Chelsea, Thomas Tuchel, a obținut primul său trofeu european, după ce anul trecut a fost finalist cu PSG. Antrenorul german a reușit să cîștige Liga Campionilor la cinci luni după ce a preluat echipa londoneză.

De partea cealaltă, Manchester City a ratat ocazia de a cîștiga pentru prima dată cea mai importantă competiție inter-cluburi.