Eurovision stiri: 503

Două moldovence s-au calificat la Jocurile Olimpice de la Paris

26 aug. 2023,, 18:00   Sport
2308 0

Republica Moldova a obținut cotă de calificare la Caiac-canoe la Jocurile Olimpice de la Paris. Canoistele Daniela Cociu și Maria Olărașu sînt cele care au obținut dreptul de a evolua în cadrul competiției din 2024.

În cadrul Campionatului Mondial din Germania, sportivele noastre s-au clasat pe locul 7 în cursa finală, ceea ce le-a permis să se califice la Olimpiada de la Paris, transmite tv8.

Maria și Daniela au înregistrat timpul de 01.56.185. Campioane au devenit dubloul din China, locul secund fiind ocupat de Spania, iar trei - de Canada.

Republica Moldova are deja trei sportivi calificați la Jocurile Olimpice. Amintim, că primul sportiv calificat a fost Dan Olaru la proba Tir cu Arcul.

Ministerul Educației și Cercetării aduce sincere felicitări sportivelor, antrenorilor și echipei tehnice.