Preşedintele stiri: 4002

Djokovic, dornic de trofee

16 mai. 2023,, 17:15   Sport
2164 0

Tenismanul sîrb Novak Djokovic, care nu a mai cucerit vreun trofeu din luna ianuarie, trage tare pentru a întrerupe această perioadă neagră pentru el. Liderul clasamentului mondial l-a învins pe britanicul Cameron Norrie cu 6-3, 6-4 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP „Masters 1000” de la Roma.

În partida ce a durat o oră și 28 de minute, „Nole” a făcut doar patru erori neforțate și a cîștigat 83 la sută din punctele jucate cu primul serviciu. Norrie a condus cu 4-3 în setul secund, însă nu a rezistat sub presiunea adversarului, transmite moldova1.

În sferturile de finală, Djokovic, campion în exercițiu al competiției pe zgură de Roma, îl va întîlni pe danezul Holger Rune, numărul 7 mondial. Acesta a cîștigat cu emoții partida cu reprezentantul Australiei, Alexei Popîrin, scor 6-4, 5-7, 6-4.

Laureatul turneului de la Roma va încasa o primă de performanță de peste un milion de euro.