Preşedintele stiri: 3997

De cine a fost cîștigat marele premiu al Arabiei Saudite la Formula 1

10 mar. 14:40   Sport
1476 0

Olandezul Max Verstappen a cîştigat, sîmbătă, Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen s-a impus şi în prima etapă, în Bahrain. Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez, iar pe locul al treilea - Charles Leclerc.

Debutantul Oliver Bearman, în vîrstă de doar 18 ani, a ocupat locul 7 după o evoluție promițătoare, notează Noi.md cu referire la g4media.ro.

Ramadanul, o lună sfîntă în religia musulmană, începe în acest an pe 10 martie şi durează pînă pe 9 aprilie, iar Formula 1 a trebuit să se adapteze la acest calendar religios în primele două etape ale sezonului, în Bahrain şi în Arabia Saudită. Astfel, cursele au fost programate sîmbătă.

Etapa a treia, Marele Premiu al Australiei, va avea loc în data de 24 martie, la Melbourne.