Arşiţa stiri: 220
Jocurile Olimpice stiri: 299
Transnistria stiri: 1463

Trei penaltiuri și cinci goluri, în partida dintre „Hapoel” și „Sheriff” Tiraspol

13 iul. 2016,, 09:40   Sport
2157 0

Foto : fc-sheriff.com

Finală de meci dramatic pentru campioana Moldovei, „Sheriff” Tiraspol, în prima manșă a turului secund al preliminariilor Ligii Campionilor, unde a întîlnit campioana Israelului, „Hapoel”.

În partida disputată la Beersheba, tiraspolenii au pierdut cu 3-2. Gazdele au reușit golul victoriei în minutul 90.

Jocul a avut parte de toate condimentele. Trei lovituri de la 11 metri, cinci goluri și un cartonaș roșu.

Scorul a fost deschis de echipa noastră, în minutul 22, prin Ivancic. La patru minute după marcarea golului, “Sheriff” a rămas în inferioritate numerică, după ce Fidan Aliti a fost eliminat.

A urmat prima lovitură de la 11 metri în favoarea gazdelor, apărată de Mitrev în fața lui Buzaglo.

Primul gol al israelienilor a venit chiar înainte de pauză, în minutul 43, prin Ogu.

În minutul 52, arbitrul spaniol al meciului a dictat din nou penalti pentru gazde. De această dată, portarul echipei noastre nu a mai avut ce face, iar „Hapoel” s-a pus la conducere cu 2-1, marcatorul golului fiind Barda.

„Sheriff” nu a suferit șocul golului și a reușit să readucă egalitatea prin noul venit la echipă în această vară, Brezovec, în minutul 64.

Meciul avea să treacă printr-un dramatism sever cînd în ultima fază a jocului, arbitrul a indicat încă o dată punctul de penalti pentru formația israeliană. Radi nu a ratat și a înscris golul victoriei chiar în ultimul minut regulamentar de joc.

Meciul retur se va disputa săptămîna viitoare la Tiraspol, unde se va decide echipa care se va califica în runda a treia a Ligii Campionilor și cea care va accede în turul trei al Europa League.