Un judocan moldovean a devenit campion absolut printre juniori

23 iun. 2019,, 12:00   Sport
2315 1

Judocanul moldovean Petru Pelivan a devenit campion absolut printre juniori. Titlul a fost obținut în cadrul Cupei Europene de Judo printre juniori.

Potrivit Federației de Judo, evenimentul s-a desfășurat în orașul Paks, Ungaria. Moldoveanul a luptat la categoria de -73 kg.

„Judocanul Pelivan Petru a cîștigat destoinic titlul de campion absolut printre juniori în limitele categoriei de -73 kg, pe arena de la Paks (Ungaria). Ne mîndrim de evoluția și rezultatul extraordinar obținut de sportiv pentru Judo-ul din Moldova”, transmite organizația sportivă.

Federația precizează că la competiție au participat 2 moldoveni, Petru Pelivan și Marian Călin, iar responsabil de echipa țării noastre a fost Victor Gorobet.