Transnistria stiri: 1423
Eurovision stiri: 506
Preşedintele stiri: 4001

Ocupanta locului patru în campionatul naţional de fotbal, desemnată în ultima etapă

12 noi. 2018,, 10:20   Sport
2347 0

Echipa clasată pe locul patru în campionatul naţional de fotbal, ediţia 2018, va fi stabilită doar în ultima etapă.

În ultima etapă a turneului vor fi desemnate şi echipele situate pe locurile doi şi trei, precum şi formaţia care va retrograda. Această situaţie s-a creat în urma rezultatelor surprinzătoare înregistrate sîmbătă, în penultima rundă a competiţiei.

Astfel, Zimbru Chişinău a învins cu scorul 1-0 campioana ediţiei curente, Sheriff Tiraspol. Speranţa Nisporeni a întrecut-o cu acelaşi scor 1-0 pe ocupanta locului doi, Milsami Orhei. Dinamo-Auto Tiraspol a cîştigat cu 1-0 meciul disputat cu Petrocub Hînceşti, clasată pe locul trei. Într-o altă partidă din cadrul etapei de sţmbătă Zaria Bălţi – Sfîntul Gheorghe Suruceni a fost consemnată egalitate (1-1).

Ocupanta locului patru obţine dreptul să evolueze în Liga Europa anul viitor, ca şi echipele clasate pe locurile doi şi trei. Campioana va concura în Liga Campionilor, transmite Moldpres.