Preşedintele stiri: 4021

Meci cu șase goluri între FC Barcelona și Valencia

30 apr. 12:15   Sport
1758 0

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins luni seara, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Valencia CF, într-un meci din etapa a 33-a din La Liga. Lewandowski a înscris un hat-trick.

Catalanii au marcat primii, prin Fermin Lopez, în minutul 22, dar oaspeţii au egalat repede, în minutul 27, prin Hugo Duro, iar în minutul 38 au trecut la conducere după ce Pepelu a transformat un penalti acordat pentru faultul comis în careu de Ronald Araujo la Peter Gonzalez. Oaspeţii au rămas însă în zece jucători după eliminarea portarului Giorgi Mamardashvili, din minutul 45+4. Elevii lui Xavi au egalat în minutul 49, cînd Ilkay Gundogan a centrat şi Lewandowski a înscris cu o lovitură de cap, transmite Noi.md cu referire la ziare.com,

Atacantul polonez a marcat şi golurile care au adus victoria catalanilor, în minutul 82, şi dintr-o lovitură liberă impecabil executată, în minutul 90+3.

Lewandowski a reuşit primul său hat-trick din La Liga şi a ajuns la 15 goluri stagionale. Barcelona s-a impus cu 4-2, care este pe locul 2 în clasament, cu 73 de puncte. Valencia are 47 de puncte şi ocupă poziţia a 8-a.