Preşedintele stiri: 4002

Lionel Messi "a strălucit" din nou pentru Inter Miami

20 aug. 2023,, 13:00   Sport
2328 0

Lionel Messi a strălucit din nou pentru Inter Miami, iar gruparea patronată de David Beckham a cîștigat dramatic Leagues Cup, după victoria obținută la loviturile de departajare cu Nashville, scor 1-1 (după 90 de minute) și 10-9 la loviturile de departajare.

În minutul 23, Messi a driblat scurt și a deschis scorul cu un șut superb de la marginea careului, transmite Noi.md cu referire la protv.md.

Fafa Picault (’57) a egalat pentru Nashville, iar cîștigătoarea a fost decisă la loviturile de departajare.

Lionel Messi a transformat primul, iar ambele echipe au ratat cîte un penalty (Leal și Ulloa) pînă a venit rîndul portarilor. Drake Callender a înscris pentru Inter Miami, iar apoi a apărat șutul lui Elliot Panicco.

Lionel Messi a marcat 10 goluri în 7 partide pentru Inter Miami: golgheter al Leagues Cup, argentinianul a fost desemnat cel mai bun jucător al competiției.

Acesta este primul trofeu cîștigat de Inter Miami, club fondat în 2018.

Lionel Messi a cîștigat al 44-lea trofeu din carieră și este cel mai titrat jucător din istoria fotbalului.