Sheriff a cîștigat pentru a şaptea oară Supercupa Moldovei

11 aug. 2016,, 10:53   Sport
2904 0
„Sheriff” в седьмой раз выиграл Суперкубок Молдовы

Sheriff Tiraspol a cucerit pentru a 7-a oară Supercupa Moldovei la fotbal.

Echipa antrenată de francezul Bruno Irles s-a impus pe teren propriu în fața deținătoarei Cupei, Zaria Bălți, cu 3-1, transmite IPN.

Golgheterul ediției trecute a Diviziei Naționale, elvețianul Subotic a deschis scorul în minutul 16, dar Zaria a egalat peste doar 4 minute, prin atacantul Igor Bugaiov. În minutul 71, Bugaiov a fost eliminat și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Tiraspolenii au profitat și au evitat prelungirile. Același Subotic și-a trecut în cont dubla în minutul 82, după ce a transformat un penalty, iar nou-intratul Rebenja a stabilit scorul final în ultimul minut.

”Sînt bucuros că am cîștigat primul trofeu în calitate de antrenor. Le-am mulțumit jucătorilor mei, dar le-am transmis să se concentreze deja pe o evoluție bună în campionat”, a declarat tehnicianul de la Sheriff, Bruno Irles.