Moldova şi Egipt merg la egalitate după prima zi de competiţie

1 feb. 2014,, 10:00   Sport
3643 0
Foto : unimedia.info
Debutul a fost cu stîngul pentru Moldova la Cupa Davis, grupa II, zona euro-africană. Maxim Dubarenco a pierdut fără drept de apel în faţa lui Mohamed Safwat.
Maxim Dubarenco nu a avut nici o șansă în fața liderului egiptean, fiind învins în minim de seturi, în doar 2 ore și 15 minute. Toate cele 3 acte ale întâlnirii au fost trase parcă la indigo. Sportivul nostru le-a pierdut cu același scor de 2-6.

Dubarenco și-a cerut scuze în fața fanilor și pentru gestul care l-a făcut în timpul partidei, când a aruncat racheta în pământ.

În cel de-al doilea meci Radu Albot l-a învins pe Karim Hossam, numărul doi din echipa africană cu 6:2, 3:6, 6:3, 6:0.

Liderul echipei noastre a cedat doar un set şi s-a arătat încrezut în forţele prorpii. A demonstrat caracter în ultimile două seturi după ce cedase în setul doi cu 3:6.

Mîine cu începere de la ora 14 00, se va juca meciul de dublu. Partidele se desfăşoara la Sala Polivalentă.