Ioniţă marchează din nou în campionatul Elveţiei

5 mar. 2013,, 17:35   Sport
3053 0
Foto : noi.md
Internaţionalul moldovean Artur Ioniţă a înscris aseară un nou gol pentru FC Aarau, într-o partidă decisivă în campionat, în poarta celor de la Winterthur. De altfel, clubul la care este legitimat mijlocaşul nostru s-a impus cu 3-1 într-o partidă pe care au jucat-o în deplasare. Winterthur a deschis scorul în minutul 8 ca în minutul 41 Ioniţă să egaleze cu un şut de la distanţă. In repriza secundă, FC Aarau a mai reuşit două goluri. Astfel, echipa lui Artur Ioniţă a depăşit cu trei puncte echipa clasată pe locul doi – Bellinzona.

Ioniţă a declarat pentru NOI.md ca aşteaptă cu nerăbdare să fie convocat la echipa naţională în meciurile contra Muntenegrului şi Ucrainei din 22 şi, respectiv, 26 martie.

"Mă simt bine la Zurich şi vreau sa continui cu FC Aarau. Îmi doresc foarte mult să joc pentru lotul naţional. Mereu am visat să ajung la naţională", a mărturisit Ioniţă.