Preşedintele stiri: 4060

Euro 2024: Italia a jucat împotriva Albaniei

16 iun. 10:30   Sport
2299 0

Italia, campioana europeană en-titre (în exercițiu, a învins Albania cu 2-1, într-un meci din grupa B în cadrul EURO 2024. Partida a avut loc pe Signal Iduna Park, stadionul celor de la Borussia Dortmund, cu o capacitate de 62.000 de locuri (pe scaune).

Albanezii au deschis scorul în secunda 23, cel mai rapid gol marcat în istoria Campionatului European. Albanezii au deschis primii scorul, chiar în primul minut al jocului: Bajrami a înscris în secunda 23 a meciului, transmite Digi24.

Zece minute mai tîrziu, în minutul 11, Italia a egalat: Bastoni înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap, în urma executării unei mingi de la colțul terenului. În minutul 16, Italia a preluat conducerea: Barella a întors scorul pentru italieni. Italia și Albania fac parte din grupa B la EURO, acolo unde se mai regăsesc Spania și Croația. Italia este campioana Europei, după ce a cîștigat ultimul EURO, disputat în anul 2021, după o finală dramatică cu Anglia, decisă la penalty-uri.

Naționala pregătită de Luciano Spalletti a ajuns la turneul final din postura de cîștigătoare de grupă și se află într-o formă bună, întrucît a cîștigat trei din cele patru partide de pregătire (2-1 cu Venezuela, 2-0 cu Ecuador, 1-0 cu Bosnia și Herțegovina) jucate înainte de EURO 2024. Italia se află pe locul 9 în clasamentul FIFA și are în palmares două titluri continentale, adjudecate în 1960 și 2021.

De partea cealaltă, Albania s-a calificat la EURO 2024 tot din postura de cîștigătoare de grupă. Reprezentativa condusă de Sylvinho ocupă locul 66 în clasamentul FIFA și se află la a doua participare la EURO.