Eurovision stiri: 503

Max Verstappen a cîştigat pentru a treia oară consecutiv titlul mondial la F1

8 oct. 2023,, 22:00   Externe
4008 0

Olandezul Max Verstappen a cîștigat pentru a treia oară consecutiv Campionatul Mondial de Formula 1 după cursa sprint de la Lusail.

La Qatar Grand Prix, pe circuitul Lusail, Max Verstappen s-a clasat pe locul 2 în cursa sprint, în timp ce rivalul şi colegul său, Sergio Perez, a abandonat. Sprintul a fost cîştigat de Oscar Piastri.

Oscar Piastri a obținut cel mai bun timp la sprint pe circuitul de la Losail (35:01.297), după ce pornise din pole position, iar podiumul a fost completat de coechipierul său, Lando Norris, notează Noi.md cu referire la capital.ro.

Aflat pe locul secund în clasamentul piloților, Sergio Perez a fost nevoit să abandoneze cursa în turul al zecelea, după o coliziune cu Nico Hulkenberg și Esteban Ocon.

Qatar Grand Prix este a 17-a etapă din totalul de 22 ale sezonului de Formula 1.