Preşedintele stiri: 4159

Vasile Bîtlan a marcat primul său gol în Bulgaria

8 sep. 15:20   Sport
1791 0

Vasile Bîtlan a marcat primul său gol în BulgariaMijlocașul moldovean Vasile Bîtlan a marcat un gol în al doilea său meci în componența echipei bulgare Fratria.

Bîtlan a marcat golul de onoare pentru Fratria în minutul 89 al meciului cu Montana din al doilea eșalon valoric al țării, în care adversarul a obținut o victorie cu scorul 2:1.

Fotbalistul în vîrstă de 20 de ani a început meciul pe banca de rezerve și și-a făcut apariția în teren în minutul 80. Bîtlan este absolvent al CSCT Buiucani și a jucat la Dacia Buiucani din 2021. S-a transferat în Bulgaria la sfîrșitul lunii august, scrie moldfootball.com

Remarcăm că la Fratria el a devenit coechipier cu Vasile Andoni, care și-a făcut apariția în teren în minutul 78 al acestui meci.

După 8 meciuri jucate, Fratria ocupă locul 13 în clasament din 20 de echipe participante.