2 aug. 2023,, 14:30   Sport
5133 0

FC Barcelona și AC Milan s-au întîlnit într-un amical de lux, disputat pe Allegiant Stadium din Las Vegas, în fața a doar 35.000 de spectatori, care au umplut doar pe jumătate arena.

Super-amicalul Barcelona – AC Milan, decis de o execuție de kinogramă a lui Ansu Fati. Dembele scos în afara lotului de Xavi

Xavi l-a lăsat în afara lotului pe Dembele, care e ca și plecat la PSG, și a început cu puștiul Fermin titular, cel care a marcat un super-gol în meciul precedent, contra lui Real Madrid, scor 3-0. De asemenea, titular a fost Ferran Torres, înlocuit la pauză cu Lewandowski, dar și Oriol Romeu, care a preluat rolul lui Busquets.

Meciul a fost decis de execuția lui Ansu Fati, din minutul 55, care a finalizat cu un șut imparabil, în diagonală, o acțiune inițiată de Alejandro Balde.

Barcelona va întîlni pe Tottenham pe Estadi Lluis Companys, săptămîna viitoare, meci pentru tradiționalul Trofeu Gamper, înainte de a debuta în campionat, cu Getafe, pe 13 august.

Milan mai are de disputat meciuri amicale împotriva echipelor din Serie C, AC Trento și Novara, înainte de primul meci al sezonului, programat la Bologna, pe 21 august.

Echipele de start

FC Barcelona: Peña -Araujo (Garrido, 84’), Koundé (Dest, 68’), Eric (Faye, 84’) Marcos (Balde, 46’) (Álex Valle, 84’) – Pedri (De Jong, 46’), Oriol Romeu (Marc Casadó, 80’), Fermín (Sergi Roberto, 46’) – Raphinha (Lamine Yamal, 68’), Ferran (Lewandowski, 46’), Abde (Ansu Fati, 46’)

AC Milan: Maignan – Florenzi (Kalulu, 64’), Thiaw (Romero, 73’), Tomori (Saelemaekers, 86’), Theo Hernández (Bartesaghi, 80’) – Loftus-Cheek, Krunic (Pogeba, 73’), Reijnders – Pulisic (Colombo, 73’), Giroud (Kjaer, 73’), Leao