Eurovision stiri: 503

Rafael Nadal, eliminat de la Brisbane

5 ian. 20:43   Sport
2312 0

Rafael Nadal (37 de ani, 672 ATP) a pierdut în 3 seturi, scor 1-2 (7-5, 6-7, 3-6), în fața lui Jordan Thompson (29 de ani, 55 ATP) în sferturile de finală ale turneului de la Brisbane.

În semifinalele acestei competiții, tenismenul din Australia îl va avea ca adversar pe Grigor Dimitrov (32 de ani, 14 ATP).

După ce a revenit de la 3-4 pentru adversar și s-a impus cu 7-5 în primul set, Rafael Nadal a întîmpinat probleme serioase în setul secund, pe care, în cele din urmă, spaniolul l-a pierdut la tiebreak, notează Noi.md cu referire la digisport.ro.

Ulterior, ibericul a mai ratat două mingi de meci la 6-4 în tiebreak și i-a permis lui Thompson să cîștige cel de-al doilea set cu scorul de 7-6 (8-6). În cel de-al treilea set, Nadal a ”cedat” și a pierdut catergoric în fața australianului cu 3-6.

Pentru Nadal, aceasta a fost prima înfrîngere suferită în fața lui Jordan Thompson în meciurile directe jucate între cei doi tenismeni. Această competiție a fost primul turneu oficial din circuit la care a participat ibericul, după ce a absentat aproximativ un an din tenis din cauza unei accidentări la șold.