Eurovision stiri: 503

Radu Albot, debut cu victorie la turneul de la Wimbledon

26 iun. 2023,, 22:28   Sport
2532 0

Tenismenul Radu Albot s-a bucurat de o victorie în faza de debut a calificărilor pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon. Sportivul din Republica Moldova a învins un jucător aflat în afara topului 200 mondial.

Nick Hardt a fost primul adversar al lui Radu Albot din faza preliminariilor turneului de Mare Șlem. În primul set, jucătorul de pe poziția cu numărul 106 mondial s-a impus cu 6 la 2. În actul secund, sportivul din Republica Moldova a întîmpinat unele dificulțăți, dar a învins la tie-break, cu scorul de 7 la 2, și a intrat în runda secundă a calificărilor pe tabloul principal.

În turul următor de la All England Club, tenismenul din Republica Moldova se va confrunta cu britanicul Johannus Monday, locul 573 mondial. Radu Albot și-a asigurat deja opt puncte în clasamentul general și un premiu bănesc de 25 de mii de euro. Turneul de la Wimbledon, care reprezintă al treilea Grand Slam al anului, este considerat cel mai prestigios eveniment din lumea tenisului.