Eurovision stiri: 503

Nadal, evoluție încîntătoare la revenirea în circuitul ATP

3 ian. 05:00   Sport
2269 0

​Rafael Nadal (locul 672 mondial) a cîștigat primul meci de simplu jucat după o pauză de aproape un an de zile, ibericul învingîndu-l, scor 7-5, 6-1, pe Dominic Thiem, unul dintre rivalii săi din circuitul masculin.

Meciul a contat pentru turul întîi al turneului ATP 250 de la Brisbane, transmite sport.hotnews

După aproape un an de pauză, Rafael Nadal a arătat un tenis impresionant la primul meci. La Brisbane, ibericul a avut o evoluție solidă, el interpretînd perfect partitura tactică gîndită alături de Carlos Moya.

Fără să arate vreo urmă de „rugină” după atîta absență, Nadal a avut în serviciu principala armă. Rafa a fost de neatins în game-urile de la lansare, ca idee, el pierzînd doar trei puncte în primul set cu serviciul.

Nu a avut de apărat vreo minge de break toată partida, spre frustrarea lui Dominic.