Arşiţa stiri: 210
Jocurile Olimpice stiri: 280
Transnistria stiri: 1461

Luptătorul Maxim Saculțan mai păstrează șanse să cucerească medalia de bronz la Jocurile Olimpice

10 aug. 21:00   Sport
3 ore in urma 974 0

Luptătorul de stil liber din Republica Moldova, Maxim Saculțan rămîne în cărți pentru cucerirea medaliei de bronz la Jocurile Olimpice de vară de la Paris.

Deși a fost învins în prima luptă, el a acces în recalificări.

Maxim Saculțan evoluează în cadrul categoriei de greutate de 65 de kilograme. În optimile de finală, el a cedat clar în fața niponului Kotaro Kiyooka, scor 0-10. Lupta a durat 2 minute și 57 de secunde. Sportivul nipon s-a descurcat de minune în continuare și a ajuns pînă în finală. Prin urmare, Saculțan va participa în recalificări. Mîine, el va întîlni pe puerto-ricanul Sebastian Rivera, iar dacă se va impune, va lupta pentru „bronz”.

Un alt luptător moldovean, Radu Lefter a fost deja eliminat din competiție. În categoria de greutate de 97 de kilograme, Lefter a pierdut cu 2:8 în fața polonezului Zbigniew Baranowski. Ultimul a pierdut în sferturile de finală, iar Radu nu poate intra în recalificări.