Preşedintele stiri: 4001

Kyrgios a stricat două rachete după ce a pierdut la US Open

8 sep. 2022,, 10:45   Sport
2037 0

Jucătorul de tenis australian Nick Kyrgios și-a stricat două rachete după ce a pierdut în sferturile de finală de la US Open împotriva rusului Karen Khachanov.

După încheierea meciului, australianul i-a mulțumit adversarului și arbitrului de pe turn, s-a dus la banca lui și, înfuriat, a lovit de mai multe ori terenul cu racheta, rupînd-o. Apoi a luat o rachetă de rezervă și a spart-o și pe aceasta de teren.

Kiryos, a 25-a rachetă a lumii, a pierdut în fața lui Khachanov (31) în cinci seturi – 5:7, 6:4, 5:7, 7:6 (7:3), 4:6. Jocul a durat 3 ore și 40 de minute.

Pentru prima dată în carieră, tenismenul rus a ajuns în semifinalele turneului de Grand Slam. Următorul său adversar va fi norvegianul Kasper Ruud, a șaptea rachetă a lumii.

Al patrulea turneu de Grand Slam al sezonului se va încheia pe 11 septembrie, cu un fond de premiere total de 60,1 milioane de dolari.