Preşedintele stiri: 4055

EURO 2024: Cu ce scor s-a terminat meciul Germania împotriva Scoției

15 iun. 09:45   Sport
1898 0

Germania a învins clar Scoția, cu scorul de 5-1 (3-0), vineri seara, pe Football Arena din Munchen, în meciul de deschidere al Campionatului European de fotbal EURO 2024.

Germania a deschis turneul în forţă, marcînd trei goluri în prima repriză prin Florian Wirtz (10), Jamal Musiala (19) şi Kai Havertz (45+1 - penalty). În repriza a doua, germanii au făcut 4-0, în urma golului marcat în minutul 68 de Fullkrug, transmite Digi24.

Scoțienii, care au rămas în inferioritate numerică din minutul 44 (eliminare Ryan Porteous), au marcat în minutul 87, în urma autogolului lui Antonio Rudiger. În ultimul minut al partidei (90+3), Germania a închis scorul la 5-1 prin golul lui Emre Can.

Sîmbătă, 15 iunie, sînt programate următoarele partide: Ungaria vs Elveția (Koln), ora 16:00 Spania vs Croația (Berlin), ora 19:00 Italia vs Albania (Dortmund), ora 22:00 România va întîlni Ucraina în primul meci al grupei E, programat luni, 17 noiembrie, la ora 16:00.

Timp de o lună de zile, 24 de echipe se vor lupta la EURO 2024 pentru titlul european. În total, vor fi 51 de meciuri care se vor juca pe stadioane cu capacitate între 42.000 și 70.000 de locuri în 10 orașe germane.

Un număr de 2,7 milioane de bilete au fost puse în vînzare pentru toate aceste partide la care sînt așteptați 71.000 de fani și suporteri ai echipelor participante. Este primul campionat european organizat în Germania reunificată.