Salvatorii și pompierii, pe stadionul ”Dinamo”

7 oct. 2022,, 22:00   Societate
1766 0

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI a desfășurat proba sportivă “ridicarea greutăților” în cadrul Spartachiadei sportive a IGSU. Întrecerile au avut loc la stadionul CSC “Dinamo” din mun. Chișinău.

La probă au participat 17 echipe din cadrul subdiviziunilor Inspectoratului. Echipele în componență a câte patru angajați și-au încercat puterile la patru categorii de greutate până la 70, 80, 90, dar și peste 90 kg. Sportivii au demonstrat capacitatea de a ridica halterele.

Greutatea unei haltere fiind de 24 kg. Întrecerile s-au desfășurat în două probe: prima a fost "smulsul halterei", iar a doua: "împingerea halterei." După mai multe ore de întreceri, sportivii au ocupat următoarele poziții: pe primul loc s-a clasat Direcția Situații Excepționale municipiul Chișinău, pe locul doi s-a poziționat echipa din cadrul Detașamentului căutare –salvare nr.1, iar locul III a fost ocupat de Direcția Situații Excepționale municipiul Bălți. Salvatorii clasați pe locul I, II, și III au fost premiați cu diplome de onoare.

Potrivit IGSU, scopul acestor competiții este de a ridica nivelul de pregătire fizică a angajaților în domeniul activităților sportive, dar și selectarea candidaților pentru participarea la competițiile sportive desfășurate în IGSU și MAI.