Preşedintele stiri: 4054

Cum s-a încheiat finala Cupei Germaniei

26 mai. 11:45   Sport
2264 0

Echipa campioană a Germaniei, Bayer Leverkusen a cîştigat sîmbătă seara Cupa Germaniei, după o victorie la limită, scor 1-0, cu FC Kaiserslautern. Bayer termină sezonul intern fără înfrîngere, stabilind un record în Germania.

Bayer a marcat în minutul 17, prin Granit Xhaka, iar la finalul reprizei secunde a avut un jucător eliminat, pe fundaşul Odilon Kossounou, care a primit două cartonaşe galbene. Kaierslautern nu a reuşit să egaleze, pentru a trimite partida în prelungiri şi Bayer Leverkusen s-a impus cu 1-0, cucerind Cupa Germaniei pentru a doua oară în istorie, transmite Noi.md cu referire la ziare.com.

Bayer Leverkusen încheie sezonul neînvinsă în competiţiile interne, record pentru Germania, şi reuşind dubla campionat-cupă. Este primul event din istorie clubului, care pînă în acest an avea în palmares o Cupă UEFA (1988) şi o Cupă a Germaniei (1993).