Radu Albot și-a încheiat onorabil evoluția la USA Open

27 aug. 2014,, 09:18   Sport
4563 0
Foto : sports.md
Radu Albot, cel mai bine clasat tenismen din istorie a Moldovei și-a încheiat evoluția la USA Open după ce a cedat în fața francezului Gilles Simon, locul 30 ATP.

Francezul, fostul număr șase ​î​n clasamentul mondial s-a impus la seturi cu 6-3, 6-4, 6-2.

Gilles Simone, în v​î​rstă de 29 de ani, are în palmares 15 titluri de campion Masters ATP, 2 titluri challenger și 6 titluri ITF.

Cel mai bun loc în ierarhia mondială pentru Radu Albot a fost consemnată pe 13 ianuarie 2014, cînd s-a clasat pe poziția 160.

Tenismenul moldovean va începe pregătirea pentru duelul din luna septembrie cu Danemarca din deplasare în cadrul Cupei Davis.