Preşedintele stiri: 4062

Fără victorii în Liga Europei pentru cluburile moldovenești (VIDEO)

4 iul. 2014,, 17:05   Sport
4423 0
Nici-o echipă moldovenească nu a reușit să bifeze victorie în prima etapă a Ligii Europa.

Veris şi FC Tiraspol au disputat aseară meciuri din prima manşă.

La Orhei, Veris a întîlnit Litex Loveci, antrenată de fostul mare internaţional bulgar Krasimir Balakov. Oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii de poartă, dar nu au reuşit să-l învingă pe goalkeeperul Artiom Gaiduchevici. Pentru Veris puteau înscrie căpitanul Petru Racu şi nou-intratul Vadim Cemîrtan.

În schimb, FC Tiraspol a pierdut în mod surprinzător în faţa lui Inter Baku, cu 2-3. Azerii au condus chiar cu 3-0 după golurile marcate de Ţhadadze (minutul 8, din penalty), Mammadov (10), Novicov (71, autogol). Acelaşi Novicov a marcat în minutul 78, iar bulgarul Karaneychev a stabilit scorul final de 2-3 în minutul 88.