Noutăţi

medalii de aur

Sportivii din Moldova au cîștigat mai multe medalii de aur la Campionatul European de TaekwonDo
2 mai. 16:59
Sportivii din Moldova au cîștigat mai multe medalii de aur la Campionatul European de Taekwon-DoLotul Federației Naționale de Taekwon-Do Contemporan, a participat la Campionatul European, care s-a desfășurat în Slovenia, orașul Koper. Chiar în prima zi de participare sportivii au reușit să cucerească 3 medalii de aur și una de argint. În penultima zi a fost cucerită încă o medalie de argint iar ultim
Doi judocanii moldoveni au cîștigat medaliile de aur la Grand Prixul de la Tokyo
5 dec. 2023,, 12:00
Doi judocanii moldoveni au cîștigat medaliile de aur la Grand Prix-ul de la TokyoJudocanii Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat medaliile de aur la Grand Prix-ul de la Tokyo, o competiție internațională pentru sportivii cu deficiențe de vedere. Oleg Crețul s-a impus la categoria J1 sub 90 kg, iar Ion Basoc la categoria J1 peste 90kg.
Aur pentru Moldova la Campionatul European Paralimpic de Judo
10 aug. 2023,, 17:00
Aur pentru Moldova la Campionatul European Paralimpic de JudoSportivii Oleg Crețul și Ion Basoc au cîștigat două medalii de aur pentru Republica Moldova în cadrul Campionatului European Paralimpic de Judo, anunță Ministerul Educației. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 8-10 august la Rotterdam, Olanda. La competiția internațională au participat cinci sportivi mo