aruncare

Un sportiv moldovean a devenit campion balcanic U20
6 feb. 08:15
Un sportiv moldovean a devenit campion balcanic U20Alexandr Mazur a devenit campion balcanic U20 la aruncarea greutății. Performanța lui de 20,00 metri, înregistrată la Belgrad, constituie și un nou record național la această categorie de vârstă. Un alt atlet moldovean, Dumitru Maruseac a aruncat greutatea la 17,34 metri și s-a clasat pe locul 4.
La Chișinău și la Tiraspol sa desfășurat Campionatul Național la Atletism în Sală
29 ian. 18:40
La Chișinău și la Tiraspol, s-a desfășurat Campionatul Național la Atletism în SalăPe parcursul a două zile, la Chișinău și la Tiraspol, s-a desfășurat Campionatul Național la Atletism în Sală, rezervat vîrstei sub 18 și 20 de ani, la care au participat în jur de 300 de sportivi și sportive. Tiraspolul a găzduit proba de săritură cu prăjina, celelalte probe - alergări, alergări cu obstac
Succes zdrobitor al atletului Serghei Marghiev la o competiție din România
17 iul. 2023,, 11:35
Succes zdrobitor al atletului Serghei Marghiev la o competiție din RomâniaAtletul Serghei Marghiev a luat locul întîi la proba aruncarea ciocanului din cadrul Cupei României de atletism pentru Seniori şi Juniori, ediția 2023. Anunțul a fost făcut de Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova. Sportivul a aruncat ciocanul la o distanță de 71 metri și 94 cm, trans
O polițistă de frontieră a obținut victorie în cadrul unui campionat din România
4 iun. 2023,, 13:00
O polițistă de frontieră a obținut victorie în cadrul unui campionat din RomâniaPolițista de frontieră Zalina Marghiev s-a clasat pe locul 1 la proba sportivă aruncarea ciocanului, cucerind aurul la Campionatul Internațional al României „Iolanda Balaș Soter”. Deși a concurat cu reprezentantele Bulgariei și a României, aceasta a obținut victoria la categoria seniori, avînd cel mai bun
Ce loc a ocupat reprezentantul Moldovei la Europenele de la Munchen
23 aug. 2022,, 10:30
Ce loc a ocupat reprezentantul Moldovei la Europenele de la MunchenAtletul moldovean Andrian Mardare a ocupat locul 7 la Campionatul European de la Munchen. Sportivul de 27 de ani a înregistrat rezultatul 77,49 metri la proba aruncarea suliței, transmite olympic.md. Medalia de aur a fost cucerită de germanul Julian Weber (87.66), fiind urmat de cehul Jakub Vadlejch (87
Tone de prune aruncate pe cîmp Care este motivul
30 sep. 2021,, 14:54
Tone de prune aruncate pe cîmp. Care este motivulFermierii se plîng din nou că nu au ce face cu recolta crescută, transmite Noi.md cu referire la stiri.md. Un agricultor a fost filmat în timp ce aruncă prune pentru că nu are unde să le vîndă.
Sportivul Andrian Mardare a obținut locul 4 Diamond League de la Zurich
10 sep. 2021,, 10:33
Sportivul Andrian Mardare a obținut locul 4 Diamond League de la ZurichAndrian Mardare s-a clasat pe locul 4 la Diamond League de la Zurich. El a înregistrat rezultatul 84.98 metri la aruncarea suliței. Pe podium au urcat germanii Johannes Vetter (89.11) și Julian Weber (87.03), dar și cehul Jakub Vadlejch (85.22). Pentru Andrian urmează competiția de la Berlin din 12 septemb
Zalina Petrivskaya a acces în finala Europenelor din Germania
11 aug. 2018,, 13:45
Zalina Petrivskaya a acces în finala Europenelor din GermaniaZalina Petrivskaya s-a calificat în finala Campionatului European de atletism, care se desfășoară la Berlin. În proba de aruncare a ciocanului, ea a înregistrat rezultatul 69.17 metri, ajungând în finală de pe locul 8. În ultimul act, programat pentru duminica seara, vor evolua 12 sportive. Sora ei, Marina Ni
Serghei Marghiev sa clasat pe locul 8 la Europene
8 aug. 2018,, 16:10
Serghei Marghiev s-a clasat pe locul 8 la EuropeneSerghei Marghiev s-a clasat pe locul 8 în proba aruncarea ciocanului la Campionatul European de atletism, care se desfășoară la Berlin (Germania). Marghiev a înregistrat rezultatul de 74,47 metri. Medalia de aur a fost cucerită de polonezul Wojciech Nowicki, care a reușit o aruncare la 80,12 metri. O altă atl
Andrei Mardare a cucerit bronzul la europenele U23 din Polonia
17 iul. 2017,, 10:32
Andrei Mardare a cucerit bronzul la europenele U-23 din PoloniaAtletul Andrian Mardare a cucerit o nouă medalie în cariera sa la proba aruncarea suliței. Discipolul antrenorului Valeriu Lungu a cîștigat bronzul la Campionatul European Under 23 din orașul polonez Bydgoszcz. Mardare a obținut rezultatul 78,76 metri, fiind întrecut de maghiarul Norbert Rivasz-Toth, ca
Germanii au organizat Campionatul Mondial de aruncare a Pomului de Crăciun
9 ian. 2015,, 12:30
Germanii au organizat Campionatul Mondial de aruncare a Pomului de Crăciun Germanii au găsit cea mai bună soluţie pentru brazii de Crăciun după sărbătorile de iarnă. Nemţii au organizat o nouă ediţie a Campionatului Mondial de aruncări cu pomul de Crăciun. Competiţia a avut loc în orăşelul german Weidenthal, iar turneul a fost compus din trei discipline. Fiecare doritor de