Transnistria stiri: 1406

Vitalie Spînu, campion european la Karate Shotokan

2 apr. 2023,, 18:30   Sport
3118 0

Mîndrie, aplauze, aur! Sportivul moldovean a ocupat primul loc pe podiumul cîștigătorilor Campionatului European de Karate Shotokan din Italia.

Luptătorul se va întoarce acasă cu două medalii de aur.

Vitalia Spînu s-a remarcat la categoriile 18+ OPEN și 21-39 ani +80 de kilograme, transmite Noi.md cu referire la publika.md.

”Scopul pus a fost îndeplinit, aur la Campionatul European, Uraaa! Mulțumesc pentru susținere tututor și pentru cuvintele calde de felicitare”, a transmis sportivul.

Pe lîngă Vitalie Spînu, și alți sportivi moldoveni au obținut locuri importante la competiția europeană desfășurată în Italia.

Maxim Guțu a cîștigat dublu argint pentru Moldova la Campionatul European de Karate Shotokan. El a luptat la categoria 16-17 ani -73 de kilograme. Pe locul doi s-a clasat și Cristian Braga. El a obținut o singură medalie, după participarea la categoria 14-15 ani.

Avem și cîteva medalii de bronz obținute de moldoveni în Italia. Daniel Mutelica a cîștigat la categoria 18+ OPEN. Același premiu a adjudecat și Vasilii Dovzii, la categoria 21-39 ani -80 kilograme.

S-au remarcat și fetele. Aurul a fost cîștigat de Anastasia Copacinschi, la categoria 14-15 ani, -53 de kilograme, în timp ce Anastasia Spînu a obținut două medalii de argint după ce a luptat la categoriile 21-39 ani -58 de kilograme și 18+ OPEN.