Preşedintele stiri: 4072

Ungaria a învins Scoția și păstrează șanse la calificarea în optimile de finală

24 iun. 00:02   Sport
1523 0

În celălalt meci al grupei A, Ungaria a învins in extremis reprezentativa Scoției cu 1-0.

Partida a fost înreruptă în minutul 70 după ce Barnabas Varga s-a prăbușit pe gazon, după un contact dur în careu. Echipa medicală a intrat pe teren, iar fotbaliștii maghiari a făcut ”scut” în jurul fotbalistului.

Peste cîteva minute, Varga a fost scos de pe teren cu targa și transportat la spital. Meciul a fost prelungiti cu 10 minute, iar finalul partidei a fost unul tensionat. Cele două echipe s-au întrecut în ocazii, iar reprezentativa Ungariei a dat lovitura cînd mai rămăsese jumătate de minut pînă la încheierea celor 10 minute de prelungiri. Kevin Csoboth a fost autorul golului, care le dă speranțe maghiarilor la calificarea în optimile de finală.

Ungaria s-a clasat pe locul 3 și păstrează șanse la calificare, iar Scoția a fost eliminată din competiție.